Home / Poezi / Lida Lazaj – BOSH

Lida Lazaj – BOSH

Bosh e harruar ngjasoj në këtë çast,
si një gotë uji e sapo pirë,
që buzët ja puthin të gjithë dhe e shtyjnë mënjanë,
si një sy i madh pa trup,
si sferë drite pezull në hapësirë.

Dita e dalë nga mugëtira ecën në rrugë,
me dorën qumështore
ushqen veten me një biberon me shpresa të purpurta,
me tjetrën dorë shtyn karrocën diellore.

Në çastin kur kalon para meje me tingëllima lilkash
dhe më shkel syrin,
me syrin e gotës bosh, e shoh në fund të rrugës,
teksa futet në mugëtirë me kërcinj të tharê,
kockë e lëkurë.

Lida Lazaj

Loading...

Lajmi Fresh

Pa pikë grimi, por ja si duket Mihrije Braha

Mihrije Braha është këngëtarja e njohur shqiptare e cila edhe pse ka shumë vite në …