Home / Teknologji (page 5)

Teknologji

Teknologji

SHBA teston foristradën e re ushtarake, punon me hidrogjen (Video)

Kompania e prodhimit të makinave “General Motors” në SHBA kanë hedhur në treg një model të ri. Bëhet fjalë për “Chevrolet Colorado ZH2”. Ky model është një prodhim i posaçëm vetëm për forcat ushtarake amerikane. E veçanta e kësaj makine është se është gjenerata e parë e makinave që përdoren …

Më Shumë

Facebook e di vazhdimisht se ku jeni, ja si ta ndaloni

Facebook ka një veçori e cila iu tregon vazhdimisht nëse ndonjë mik i juaji është pranë zonës ku ndodheni. Kjo veçori shfaqet veç në aplikacionin për celularë dhe tregon se ku ndodhen miqtë tuaj pranë jush. Veçoria quhet “Nearby Friends” (Miqtë Afër) dhe askush nuk e di qëllimin e plotë …

Më Shumë

Toyota e para me shitje të veturave në 49 shtete [INFOGRAFIK]

Në 2016, Volkswagen kaloi Toyota-n me numrin e shitjeve në nivel global, por nëse analizohen këto shifra del se Toyota prin në numrin më të madh të shteteve me numër të shitjeve. Në info grafikun e mëposhtëm nga kompania Britanike Regtransfers shihet se Toyota kryeson me numër të shitjeve në …

Më Shumë

NASA publikon fotografitë e “pikës së madhe të kuqe” (FOTO)

Sonda e NASA-s, në vlerë një miliard dollarë Juno nga orbita e Jupiterit ka dërguar fotografi të pikës së madhe të kuqe, të cilat janë mahnitëse. Juno të hënën i ishte afruar Jupiterit më shumë se sa të gjitha fluturaket e dërguara. Pika e madhe e kuqe është cikloni më …

Më Shumë

Prodhohet vetura e parë elektrike në Kosovë (VIDEO)

Në Gjakovë  një grup i të rinjve që janë pjesë qendrës kreative BoneVet, të mbështetur nga Ipko, sot kanë prezantuar veturën e parë elektrike, të cilën e kanë ndërtuar vet, njofton Klan Kosova. Në fakt kjo është makina e parë elektrike e prodhuar në Kosovë, e modifikuar nga gjashtë të …

Më Shumë

Paralajmëron Facebook: Mos pranoni ftesë nga ky person

Një mashtrim ka prekur disa përdorues të rrjetit social Facebook, duke i hyrë në llogarinë personale për të marrë çdo informacion të mundshëm. Bëhet fjalë për një njeri të quajtur Jayden K Smith, që iu dërgon ftesë për t’u bërë miq në rrjetin social, por në fakt është një haker. Një paralajmërim thuhet se …

Më Shumë

Volvo ka blerë një kompani që krijon vetura fluturuese (Foto)

Prodhuesi suedez Volvo, e ka blerë edhe kompaninë Terrafugia që merret me krijimin e veturave fluturuese. Megjithëse e ka testuar me sukses makinën e parë më 2012, ende asnjë e tillë nuk ka hyrë në prodhim. “Nuk është makinë që fluturon, është më shumë si aeroplan që vozitet nëpër rrugë”, e …

Më Shumë

Viti 2.040, fundi ‘historik’ i motorit me djegie

Franca synon t’i japë fund shitjes së veturave me naftë dhe benxinë në tregjet e saj deri në vitin 2040, në kuadër të një plani klimatik ambicioz për të limituar prodhimin e gezit me efekt serë në vend, njoftoi sot ministri i Ekologjisë, Nicolas Hulot. “Ne njoftojmë fundin e shitjes …

Më Shumë

iPhone 8 do të jetë shumë i avancuar me njohjen e fytyrës

Apple mund të heqë qafe sensorin ikonik të gjurmëve të gishtave në iPhone-in e ardhshëm, dhe ta zëvendësojë atë me diçka shumë më futuriste dhe më të sigurtë. Në vend që të skenojë gishtat e njerëzve për të parë nëse ata janë pronari i telefonit, iPhone 8 do të jetë …

Më Shumë

Sulmet kibernetike trazojnë botën

Kompanitë në të gjithë botën ende janë duke u përballur me efektet e një sulmi masiv kibernetik, i cili bllokoi sistemet kompjuterike, përfshirë edhe Qeverinë dhe disa firma ukrainase. Duket se Ukraina ka qenë caku i sulmit të madh, i cili nisi më 27 qershor, pasi në këtë vend u …

Më Shumë