Home / Teknologji (page 4)

Teknologji

Teknologji

Së shpejti Londër – Nju Jork për vetëm 29 minuta (Foto)

Shumë shpejt, njerëzit do të mund të fluturojnë nga njëri qytet në tjetrin brenda pak minutave. Ky është premtimi i Elon Musk, sipërmarrësit të suksesshëm në fushën e raketave dhe automjeteve. Musk e bëri këtë premtim gjatë Kongresit Ndërkombëtar Astronautik (IAC) që po zhvillohet në Adelaide të Australisë. Përmes një videoje promocionale, ai …

Më Shumë

E ardhmja e përdorimit të armëve robotike

Dronët janë instaluar tashmë në çdo arsenal ushtrie, prandaj industritë e mbrojtjes në vende të ndryshme të botës po punojnë intensivisht për ndërtimin e mjeteve robotike tokësore dhe nënujore, duke u përpjekur të mos mbeten prapa të njëri tjetrit. Në vazhdim ju njohim me të ardhmen e robotëve luftarakë: Ndërsa …

Më Shumë

Kina do të prodhojë “aerotrenin” me shpejtësi 1000km/orë

Kina do të nisë së shpejti procesin e kërkim-zhvillimit për prodhimin e një treni me shpejtësi shumë të lartë që arrin në 1000 km/orë, njofton “China Daily”. Korporata e Shkencës dhe Industrisë Astronautike e Kinës bëri të ditur se falë përvojës së saj të bollshme dhe akumulimit teknologjik mbi sistemin …

Më Shumë

Google Chrome vjen me një tipar shumë të dobishëm

Ekipi i zhvillimit prapa Google Chrome për kompjuterët po punon në një tipar të ri. Në të ardhmen, shfletuesi do t’ju lejojë të heshtni në mënyrë të përhershme ndonjë faqe specifike. Çelësi që bën këtë të mundur është duke u eksperimentuar në degën Canary të Chrome. Për momentin, mjeti mund …

Më Shumë

Xbox One X – konsola më e preferuar e Microsoft

Xbox One X i Microsoft është konsola më e fuqishme e lojërave të krijuar ndonjëherë. Pajisja u shfaq fillimisht në qershor, dhe ajo vazhdoi përpara me para-porosi në mbarë botën natën e së dielës. Ka qenë vetëm pesë ditë që nga ai moment, por kompania tashmë po njofton një moment …

Më Shumë

Fillojnë dërgesat për Essential Phone

Më shumë se një javë më parë, disa prej fansave që kanë pritur për një kohë të gjatë e para-porositën modelin më të ri të telefonit në Android, Essential Phone (PH-1). Shumë prej tyre filluan të marrin njoftime se njësia e tyre e telefonit tashmë të famshëm është gati dhe …

Më Shumë

Zhvillimi i fundit, Wi-Fi do jetë 100 herë më i shpejtë

Një zhvillim i ri teknologjik që po vjen do lumturojë të gjithë personat që përdorin celular. Studiuesit amerikanë kanë dërguar sinjale duke përdorur valët ‘terahertz’, të cilat kanë frekuencë më të lartë se njësitë e Wi-Fi në ditët e sotme. Përdorimi i këtyre valëve bën që një person të lundrojë në internet …

Më Shumë

Tesla bën revolucion me modelin e ri (FOTO/VIDEO)

Kompania amerikane Tesla ka zbuluar veturën e shumëpritur elektrike më një çmim të përballueshëm. Tesla Model 3 vjen pa tabelë të instrumenteve, dhe pa çelësa. Megjithatë, blerja e një veture të tillë, më konkretisht markën Model 3, do të mund të zgjasë me vite deri sa konsumatori të mund ta …

Më Shumë

Kompletimi i Porsche 911 Turbo që kushton 100 mijë dollarë (Video)

Modeli 911 Turbo që u lansua në GoodWood Festival of Speed, ka bërë që të gjithë të kthejnë kokën prapa për mënyrën e lëvizjes dhe shpejtësinë që arrinte. Mirëpo, çmimi prej 100 mijë dollarëve, bëri që kërkesa të mos jetë aq e lartë për këtë Porsche, transmeton Telegrafi. Në mënyrë …

Më Shumë

Dallaveret me kilometrat e makinave (VIDEO)

Shumë vetura që shiten e qarkullojnë në Kosovë nuk e kanë të saktë treguesin e kilometrave të kaluara. Jo pse kanë ndonjë defekt, por sepse shitësit e tyre, që ta ngritin çmimin, ua kthejnë kilometrat, duke e falsifikuar atë. Se kanë kërkesa të tilla e pranojnë edhe vetë mekanikët, njofton …

Më Shumë