Home / Teknologji (page 3)

Teknologji

Teknologji

Kjo është makina “Made in Kosova”

Një mjeshtër ka krijuar një makinë e cila mund të quhet një makinë “Made in Kosova” Sipas një kronike të Klan Kosovës, mjeshtri i veturave Haki Bajraktari, ka punuar një makinë vet për disa vite. Atë makinë ai e ka paraqitur për media. Makina madje ai ja ka vënë edhe …

Më Shumë

Bilanci i Facebook, 79% më shumë fitime

Facebook ka raportuar një rritje prej 79 për qindësh të fitimeve ndërsa ka bërë hapa përpara me reklamat video në një katër mujor që u dominua nga raportet se Rusia mund të ketë përdorur rrjetin social për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale të 2016 në SHBA. Të ardhurat nga reklamat …

Më Shumë

Apple e rrit limitin e megabajtëve të madhësisë së aplikacioneve që mund të shkarkohen nga App Store

Me lansimin e sotëm zyrtar të iOS 11, Apple ka njoftuar gjithashtu në Blogun e tyre të Zhvilluesve se po rrit limitin e madhësisë së aplikacioneve që mund të shkarkohen nga App Store mbi një lidhje celulare. Kufiri tani është 150MB, duke u rritur nga 100MB që ishte para se …

Më Shumë

Vetura sportive që arrin shpejtësinë maksimale prej 1610 kilometra në orë, do të testohet për herë të parë në pistën e aeroportit (Foto/Video)

Vetura sportive e njohur me emrin Bloodhound që pretendohet se mund të arrijë shpejtësinë maksimale prej 1610 kilometra në orë, do të zbret për herë të parë në asfalt në Cornwall, pas më shumë se 20 viteve kur për herë të parë është thyer rekordi për veturën më të shpejtë …

Më Shumë

BMW sjell për adhuruesit e tij modelin atraktiv X2 (Foto)

Prodhuesi bavarez ka publikuar fotografitë dhe detajet teknike të modelit të tij më të ri kompakt. Një vit pas versionit koncept, BMW ka prezantuar edhe modelin serik X2. Automobili ndan të njëjtën distancë ndërmjet rrotave me BMW X1, por është pak më i shkurtër. Duke iu falënderuar kësaj, X2 ka …

Më Shumë

Modeli Z4 i ri, dallon shumë nga makinat tjera BMW (Foto)

Prodhuesi gjerman BMW, ka nisur aplikimin e gjuhës së re dizajnuese dhe ndryshimet e para, i vërejmë te modeli Z4. Makina sportive që është prezantuar në Tokyo Motor Show, ka linja dhe përfundime shumë më ndryshe se paraardhëset, të dala nga e njëjta linjë e prodhimit, transmeton Telegrafi. Pos grillit …

Më Shumë

iPhone X hap rrugën për shtrenjtimin e telefonave premium

Parashikimi është duke u ndërtuar përpara fillimit të telefonit X që vjen më 3 nëntor. Me çmimin bazë prej 999 dollarë, iPhone X është telefoni më i shtrenjtë që Apple ka lëshuar dhe një nga telefonat më të shtrenjtë në tregun e zakonshëm. Për fat të keq për konsumatorët me …

Më Shumë

Apple demanton Bloomberg: Face ID për iPhone X është preciz

Nuk është më fshehtësi se Apple po përballet me probleme të prodhimit të modelit iPhone X dhe fajtori më i madh për këtë është moduli që ka të bëjë me njohjen e fytyrës. Bloomberg sugjeron se Apple u ka thënë furnizuesve “që të përmbushin komponentët Face ID të kualitetit më …

Më Shumë

Dronët që lëvizin me energji diellore, mund të qëndrojnë për ditë të tëra në fluturim (Video)

Vadim Kozyulin nga Akademia e Shkencave Ushtarake në Moskë të Rusisë, është në krye të projektit për krijimin e dronëve që lëvizin me energji diellore. LA-252 Aist përmes paneleve të mëdha, mund të akumulojnë shumë rreze që ia mundësojnë të qëndrojnë për ditë të tëra në ajër, transmeton Telegrafi. Ato …

Më Shumë

Tim Cook do ta lërë Apple?

Kreu i Apple, Tim Cook tha se po përgatit disa njerëz që tu lërë rolin drejtues në kompani. Ai i bëri këto komente gjatë një interviste të dyqanit më të madh të Apple në Chicago. “Rolin tim si administrator e shoh për të përgatitur disa njerëz që të bëhen administrator, …

Më Shumë