Home / Teknologji (page 2)

Teknologji

Teknologji

VW Jetta e re, e gatshme të marrë Amerikën (Foto)

Volkswagen prezantoi në panairin e automobilave në Detroit gjeneratën e shtatë të Jetta. Që nga fillimi i prodhimit në vitin 1980 janë shitur rreth 17,5 milionë njësi në gjithë botën, prej tyre 3,2 milionë në SHBA. Jetta e re enterierin e brendshëm e ka huazuar nga modeli   mini SUV-a T-Roc. …

Më Shumë

SHBA-ja bllokon kompanitë kineze të telekomunikimit

Kongresi amerikan i ka kërkuar kompanisë së njohur ‘AT&T’, e dyta për shërbimin wireless që të ndërpresë të lidhjet tregtare me prodhuesin kinez të telefonave ‘Huwei Technologies Co. LTD’ dhe t’u kundërvihet planeve nga operatori kinez ‘China Mobile LTD’ për të hyrë në tregun amerikan për shkak të shqetësimeve që …

Më Shumë

iPhone SE 2 vjen me mbushje pa tela

Raportimet e fundit thonë se modeli më i ri i Apple, iPhone SE 2 do të ketë anën e pasme nga xhami dhe do të vijë me mbushje pa tela. Apple ka përdorur xhamin për anën e pasme tek iPhone 8, iPhone 8 Plus dhe iPhone X, për të mundësuar …

Më Shumë

Ndërtesa e BMW-së në Munih ndriçohet si bateri, shikoni pamjet spektakolare (Video)

2017-a akoma s’ka përfunduar, por BMW ka nisur të tregojë sukseset e këtij 12 muajshi. Marka bavareze ka festuar shitjen e 100 mijë modeleve elektrike sivjet. Për të festuar këtë arritje, ndërtesa “me katër cilindra” e kompanisë në Munih të Gjermanisë është ndriçuar në formë që të duket si një …

Më Shumë

Treni i parë me energji diellore fillon punën

Në Australi, treni i parë në botë me energji diellore tani transporton pasagjerë. Byron Bay Railroad Company ka zhvilluar një tren me panele fotovoltaike dhe motore elektrike që përdor energjinë e pastër diellore, siç raporton elektrek. E-treni i hekurudhave dhe një sërë trenash tani shkon në një rrugë prej tre …

Më Shumë

Apple lanson gjatë javës kompjuterin më të shtrenjtë deri më tani (VIDEO)

Apple ka futur edhe një produkt para përfundimit të vitit 2017. Kjo kompani ka paralajmëruar daljen në shitje të iMAC Pro, duke filluar nga dita e enjte gjatë kësaj jave. iMAC Pro do të ketë performancë të lartë të procesorëve Intel Xeon, opsione të fuqishme grafike AMD dhe ngjyrë gri …

Më Shumë

Mësohet çmimi i Mercedes CLS 2018

Mercedes ka zbuluar çmimin e specifikat e CLS të ri coupe me katër dyer, i cili formalisht është zbuluar në panairin e veturave Los Angeles gjatë muajit të kaluar. Gjenerata e tretë e CLS tashmë ka dalë në shitje me çmim fillestar prej 65 mijë euro, ndërsa blerësit do ti …

Më Shumë

Bugatti kërkon të kthehen prapa të gjitha makinat Chiron të shitura në dy vitet e fundit (Foto)

Mbështetësja e karriges së shoferit në modelit Chiron, ka bërë që kompania Bugatti të kërkojë t’i kthehen prapa të gjitha makinat e prodhuara në dy vitet e fundit. Raportohet se mbajtëset e mbështetëseve po lakohen, duke e detyruar shoferin të ndryshojë pozicionin, transmeton dritarjaonline.net. Megjithëse nuk është shkaktuar ndonjë aksident, po …

Më Shumë

Pas lansimit të ngjyrave të kuqe dhe kaltër për modelin RS4 Avant, gjiganti gjerman ka zbuluar edhe ngjyrën e tretë!

Pas lansimit të Audi RS4 Avant ngjyrë blu në panairin e veturave në Frankfurt e tjetrit në ngjyrë të kuqe në një panair tjetër, Audi sot ka lansuar një video të këtij versioni super sportiv sikurse ajo e heroit “Hulk”. Audi RS4 Avant i quajtur “Sonoma Green”, është ngjyrë të …

Më Shumë