Home / Shëndet

Shëndet

Shëndet

E vogël, por me pasuri të shumta

Mrekullia që i ndodh shëndetit nga lajthia Lajthitë kanë një vend primar në fronin e arrorëve që na shtojnë jetën. Popullariteti i tyre nuk shuhet kurrë si pasojë e shijes së parezistueshme. Përdorimi i tyre nuk është i limituar në kuzhinë, por shkon përtej e si rrjedhojë, përfitimet janë të …

Më Shumë

Supa që është më e fuqishme se antibiotikët

Kjo supë që po ju sjellim më poshtë përpos që është e shijshme, do të ju ndihmojë që të tejkaloni infeksionet e veshit, ftohjet, gripet dhe shumë probleme të tjera shëndetësore. Supa me trumzë, qepë të kuqe dhe hudhër do të ju ndihmojë që të përballoni ftohjet dhe gripet ashtu …

Më Shumë

Luftoni dhimbjet e ndryshme me ushqime

Dhimbjet e ndryshme jo domosdoshmërisht duhet t’i bëni ballë dhe t’i mundni me barna. Më poshtë janë disa ushqime që ju ndihmojnë t’i luftoni disa nga dhimbjet dhe problemet shëndetësore më të shpeshta, Dhimbje e muskujve Qershitë -një grusht me këtë frut ose dy gota me lëng qershie në ditë, do …

Më Shumë

Gjumi vs Ushtrimet

Njerëzit që punojnë e kanë të vështirë të gjejnë kohë për të ushtruar gjatë javës për shkak të angazhimeve që kanë. Kohë të lirë ata mund të kenë vetëm herët në mëngjes. Normalisht që është e shëndetshme të flesh 8 orë në ditë në pesë ditë të javës, por ngelni …

Më Shumë

Hani farat e kungullit, janë shumë të shëndetshme

Farat e kungullit janë farat më të shëndetshme që mund t’i konsumoni. Ato janë të pasura me magnez, mangan, protein dhe zink që ndihmon shëndetin tuaj në shumë drejtime. Lexoni më spohtë disa nga përfitimet shëndetësore që do të keni nëse konsumoni rregullisht farat e kungullit, Ulin kolesterolin Ulin nivelin …

Më Shumë

Arsyet se pse nuk duhet ta anashkaloni mëngjesin

Anashkalimi i mëngjesit çrregullon ritmin normal të vakteve ushqimore sepse rimëkëmb nivelin e sheqerit në gjak pasi përqendrimi i sheqerit zvogëlohet gjatë natës. Por megjithatë duhet t’i keni parasysh disa këshilla se si të ushqeheni në mëngjes. Para së gjithash, karbohidratet për vaktin e mëngjesit duhet të përmbajnë fibra, Këshilla …

Më Shumë

A e dini cili lloj mishi është i mirë për ju?

ipas mjekëve konsumimi i yndyrave shtazore duhet të reduktohet Mishi i kuq është një burim i mirë për proteina dhe energji. Furnizon përreth 30% të yndyrave nga 100-130 gram yndyra që përgjithësisht njerëzit mund të konsumojnë çdo ditë, gjithashtu ky lloj mishi përmban gati 40% edhe të energjisë që trupit …

Më Shumë

Çaji që ju pastron organizmin

Ky çaj është gjithashtu i dobishëm në parandalimin e ftohjes Çaji oriental do të shtojë energjinë dhe do të pastrojë organizmin nga parazitët dhe toksina. Por çfarë ju nevojitet që ta përgatisni? ½ lugë çaji xhenxhefil ½ lugë kanelle ½ lugë çaji karafil 1/6 lugë çaji me kurkumë Pak kardamom …

Më Shumë

Sa gramë sheqer guxoni t’i konsumoni brenda ditës

Një lugë e çajit përmban rreth 4g sheqer. Mbajeni mend këtë sepse do t’ju duhet për të pasur parasysh sa sheqer jeni duke konsumuar. P.sh., një kënaçe Coca-Cola përmban rreth 40g sheqer – ekuivalente me konsumimin e 10 lugëve të çajit me sheqer, Çdo 4g sheqer përmban rreth 16 kalori, …

Më Shumë

Kafeja ulë rrezikun e dy sëmundjeve vdekjeprurëse

Disa fakte interesante për kafen Secili nga ne mund të reduktojë rrezikun e sulmeve në zemër apo infarktit thjesht duke pirë dhe një filxhan kafe më shumë në ditë, sipas një studimi të ri. Studimi thotë se me çdo filxhan kafe, pija ulë rrezikun e sulmeve në zemër me 8 …

Më Shumë