Home / Poezi (page 20)

Poezi

poezi

Sahit Osmani – LULE QË KULLON DRITË!

E kuptoj universin tënd Që në qetësi më flet Me mijëra fjalë Pa dritën tënde diellore Bota do të ishte e mugët Nevoja e së brendshmes E shpërfill të jashtmen Kur bëhet e padurueshme Çnjerëzorja dhe e keqja Koha e ndryshon klimën O lule që kullon dritë Ti dhe natës …

Më Shumë

Arianit Niti – Vargje poetike

“Qënke Yll me të vërtetë Bukuri e kësaj bote Dhe pse rroj në këtë jetë Më mban dashuria jote Më mbajnë sytë e tu të bukur Që trazuan mëntë e mia Dhe në vdeksha ndonjëherë Le të vdes nga Dashuria” Arianit Niti

Më Shumë

Namik Selmani – Nënës sime

O perëndia ime, më mëso lutje jete në altarin hyjnor T’ia them fëmijëve bashkë me frymën e ngrohtë të gjyshes Ti nuk njeh goditjen e breshërit dhe ortekun në dëborë Po njohe veç stinimin e pranverës si pëllumb a dallandyshe. O perëndia ime ti më je si këmbanë e shpirtit …

Më Shumë

Nurie Hyka – Të humb në ty..

Humbur në ty nuk kam qënë, ende jo  dhe me zjarr po pres, të humbas si një qiri në hënë, si një flok bore, që në det u tret. Ne preherin tend asnjeher s’kam qene te vetmen deshire me gaz po e pres ashtu si lulja diellin e mengjesit Te …

Më Shumë

Bukurie Binjaku – SHOQJA E VËRTETË

Njeriu i mirë të ndihmon Pa vështirësi nga aji mëson Zgjidhe të mirë e të sinqertë  Besoje se s’të gënjen Të tillë kjo botë ka shumë pak Janë të paktë e shumë të rrallë Për njerëz të mirë ke shumë mallë Se dhe mjaltin bleta e ka shumë te paktë. …

Më Shumë

Bujar Meholli – “Nana, s’asht ma”

Gjitha t’mirat e botës i ke ba, Por, ç’i do! Nanën s’e ke ma! Ke kalu shumë rrugë, e shumë gjana ke mbrri, aromën e kandshme t’gjijve t’nanës, ma s’e ke ndi. Ke ec rrugëve, kokën e ka mbajt’ përpjetë, nanën s’ke pa ma, ajo ka shku në tjetrën jetë… …

Më Shumë

Baki Ymeri – TI JE DRITA E SHPIRTIT TIM

Dita fillonte me këngën e gjelave Rruga ishte e freskët si vesa e agimit Ti ishe e ngrohtë si drita e dashurisë Në kujtimet e fëmijërisë zbrisnin sorkadhet Që i shpërlanin sytë e të përgjumurve  Përfytyrime senzacione formash perfekte Kujtime intime impresione divine Ti ishe drita e bekuar e shpirtit …

Më Shumë

Abdush Lahu – VEÇ ERË VERIU FRYN…

Prej lamtumirës tënde të zarfuar.., dhe dritë largësisë sate të largët, e deri tek zemra ime e hapur… As një erë Jugu më nuk fryen As një strehë më nuk pikë As një staklenit nuk ç’krin As një lum nuk i bie vërdallë Asnjë pemë e veshur me zogj Asnjë …

Më Shumë

Vjollca Tiku Pasku – RINGJALLENI DASHURINË

E vranë dashurinë, e futën njëqind pashë në dhe, arkivolin ia punuan xhindet e natës, dhe ia gozhduan me brengat e të gjallëve. E vranë dashurinë, e qefinosen me vajet e rreme, fronin e zemrës e rrëmbeu lakmia, dhe spektrin pushteti gënjeshtar. E vranë dashurinë, I ftohtit përfshiu zemër e …

Më Shumë