Home / Poezi (page 2)

Poezi

poezi

Rrahman Hyseni: “DY PENA SHUMË MENDIME”

Libri “Dy pena Shumë mendime ” i bashkautorëve prof. Sahit Shala dhe prof. Zymer Mehani është një libër në vete me vlera njohëse të pakrahasueshme, që përmban informacion të gjithanshëm nëpërmjet fjalëve të urta, aforizmave dhe thënieve filozofike të ndërtuara prej mendjes së tyre. Tematika e fjalëve të urta dhe …

Më Shumë

Sinan Kërpaçi – “Si e kam djalin, o bir?”*

E kisha parë në sytë e ushtarit dje dhe pardje nënën labe që më tha “Si e kam djalin, o bir?” Vuri shenjën e barazimit midis djalit dhe mua, si nënë ndezi një zjarr me dru lisi në ato dy-tri fjalë të ngroheshim të dy. S’më tha komandant si më …

Më Shumë

Edmond Shallvari – Shkëndija e dashurisë

Në paç të këqija një mijë Një të mirë të vetme në paç Unë atë do dashuroja pa frikë Për ta kthyer në një mijë më pas. Kjo është e dashurisë thagmë E dashurisë kjo është shkëndijë Që djeg të këqijat me një flakë Të mirës i ndez flakë një …

Më Shumë

Çaste artistike me vargjet e poetit Selajdin Gashi

*** Ishte një kohë Një herë diku Uleshim ne pranë zjarrit Degjonim kërcëllimën e lehtë Të drurit që digjej Ishte një kohë Me jehonën e zërit tonë Kuptohej bjeshka me bjeshkën E lugut tutje rrëshqitnin drithmat E zërit tonë rrëmbyes Selajdin Gashi Nga libri im “Labirint” botuar në vitin 2012

Më Shumë

Eli Lica – HESHTJA IME

Nëse unë heshti, Unë kam një qëllim, Zoti më thot: Vetëm hesht. Ç’fare mendon ti Unë heshti kot ? Jo o njeri, Heshtja diçka di, Nëse unë heshti Ç’fare mendon ti? Drejtesin t’ma mposhtesh, Jo, kurr, kam një Perendi. Eli Lica

Më Shumë

Mimoza Rexhvelaj – GJAEPËRUSHES

Me sytë e vegjël e xixëllitës Të strukur në fytyrën xanxare Se je gazelë kërkon të më bindësh  E me buzëqesh si hienë mortare. Nuk të kam frikë, si shkëmb qëndroj S’besoj të jem kurban sa për bé, Gjarpëro moj gjarpërushë fatqëne Përfund atij shtegu ku ti stanin ke. Hija …

Më Shumë

Fatmira Loci – Në këtë qytet

Hapat rendojnë nëpër asfalte N’këtë qytet kaq qesharak! Matanë, kasollja bërë prej balte Sfidon pallatet rreth e çark! Në anën tjetër, përmbi udhëkryq Një varr masiv me plot të gjallë; Ta përbuz jetën njëqindfish, Ta lakmon vdekjen, dhe jo rrallë! Në mes, veç lumi ja qan hallet Kësaj besnikje, prerë …

Më Shumë

Arben Duka – Heroi i dashurisë (Baladë)

Në zemër s’gjeta kurrë paqe, në asnjë varg të poezisë, për ty nuk shkrova dot një faqe, hero i madh i dashurisë! Një laps të kuq në gishta luaj, po portat nuk ja hap mërzisë, kollaj s’e kam për ty të shkruaj, se je hero i dashurisë! Heronjtë me mijëra …

Më Shumë

Vullnet Mato – Ç’MË THA TRUNGU I NJË PEME

Një çift i dashuruar kishte gdhendur dy emra, mbi lëkurën e një ahu degëgjerë e shtatgjatë. Afrova sytë, te nyjet e pemës me dy zemra dhe i fola me gjuhë pemësh, trungut kryelartë: -Jam një mik i pyllit, që nga djalëria e hershme dhe gjuhën e drurëve e kam mësuar …

Më Shumë