Home / Poezi (page 10)

Poezi

poezi

Ded Nikoll Luca – Cikël poetik (Epigrame)

Vera dhe rakia Zotit ja njohim aftësinë krijoj token dhe njerinë Po njeriu çfar bëri? Krijoj veren dhe rakinë Depresioni Një pergjigje ja dhashë Zanes dhe Simonit Teorikisht nuk u zgjata në çështjen e depresionit Pa ndrojtje ua tregova të vërteten Deprese nuk je kur shkon keq me burrin depresioni …

Më Shumë

Flamur Luta – Cikël poetik

Këshillë Stuhia e urrejtjes sate që s’të ka shok, ndaj atij që ke në cdo cast përbri, brenda në shpirt menjëherë për tokë, të rrëzon misërishten e të jetuarit si njeri. Ese poetike Ai poet apo shkrimtar, që nuk ka guximin, të ballafaqohet me kolegët botërorë, apo evropianë… do derdh …

Më Shumë

Fëllënza Zhuniqi Sejfullahu – MË PUTHI NË FAQE

E vogël ishte atëherë gongje e sapoçelur me gërshetat e kallinjt sytë blu të qeshur Livadhit të blertë më puthi në faqe ndjeva të skuqem flakë një tufë trëndëlinë ma fali me fluturat iku vrap Ato lule i ruaj ende tani të thara i njom me vesë më rrëmben ai …

Më Shumë

Rexhep Hoti – Mos u bë e bukur sot…

Nëna Zizë nuk është më! Ka kohë që më ka ikur; Sot për Shën Valentin kisha dashur të t’i lante sytë ajo, Të t’i fshinte me një cohë prej leshi, Si me mistri të t’i gërryente. Më pas me pështymën e shtëpisë së zjarrit, Mbi faqe një shenjë të ta …

Më Shumë

Abdullah Blakçori – Cikël poetik

KËRKIM GJURMËSH Në zemrën time i palova Të gjitha stinët pa Ty Kur terri i zi i ndarjes Më zbriti ngadalë në sy Mbi zemrën time të thyer Strukur më rri kujtimi Veshur me petale verdhoshe Loton mallëngjimi Atëbotë Ti ike nga unë Me një mal mërie Tash në ëndrra …

Më Shumë

Xheladin Çitaku – VETËDIJE E DAMLLOSUR

Pasardhës satanësh, që shpirtërat s`i sundojnë në kasollet e lëngatës ushqyer në vezë sorrash zvarranikë t`shëmtuar madhështinë s`e durojnë paranojakë pa vetëdije ngjitur n`elita horrash. * Vërsulen rrëshqanthi nëpër guva të errësirës si urithët të pa sy, që urrejnë rrezet e diellit larva zgërbonjash nxjerrin fytyra t`shëmtirës në përplitje mjeranësh …

Më Shumë

Hamit Majkovci – KU S’KA…

Kohë e errët është ku s’ka dashuri… Jetë e pakuptimtë në merëzi e shkrirë… Lule që ende s’ka pranverë e diell… Në raft libër i pa lexuar ëndërr e ngrirë Mëngjes pabuzëqeshje e venitur si ditë Puhizë e hidhur mbi gëzime e heshtur… Këngë e pakënduar në pentagram e fshehur… …

Më Shumë

Skënder Berisha – SAPO NISA NJË VJERSHË TË RE

Sot nisa një vjershë të re qielli ishte plotë re re dëbore që pritej edhe unë isha me nge më duhej shumë frymë ngrohtësi prej brenda kur ia behe ti sa vura dy rende m’u mbush vargu re borë e bardhësi një brengë iku sapo erdhe ti një teke u …

Më Shumë

Edmond Shallvari – ÇUDI, VËRTET ÇUDI!

Çudi, vërtet çudi, por sot s’ka më çudi Çudia edhe vetë, ka kohë që s’ka takat Sot tjetri bën dashnorin, pa të dashurën e tij Dhe tjetra bën dashnoren, pa të dashurin e saj. Ky abstraksion njerëzor, nga qenia arratisur Snobizmit plazmatik, si plastelinë derdhur Dhe lulet internetit, vajtojnë kohën …

Më Shumë

Ethem Çipi – Cërkata

Në fshatin tim nuk kish ujvarë, Ne fëmijët i thonim, cërkata, Ndoshta ngaqë rrjedhte cërk – cërk, Vonë mësova se quhej katarakt, Dhe tani kur I shoh, Padashje them, Cerkatë. Ethem Çipi

Më Shumë