Home / Poezi

Poezi

poezi

Pa pikë grimi, por ja si duket Mihrije Braha

Mihrije Braha është këngëtarja e njohur shqiptare e cila edhe pse ka shumë vite në skenë nuk e ka humbur vëmendjen. Ajo së fundi ka publikuar një fotografi në llogarinë e saj në “Instagram” ku e shohim pa pikë grimi. Image result for mihrije braha Edhe pse Mihrija shumë shpesh …

Më Shumë

Ilmi Dervishi – Vargje poetike

Unë vet të thash Lamtumirë, I detyruar, besom gjithsesi, E para herë që s’u ndjeva mirë, Se ishte më e madhja dashuri. Por kujtimet tona sigurisht do mbesin, Si ishte e vërteta, veç dashuri, Dashuri të mëdha nuk vdesin, Ndonëse të ndarë fizikisht ne të dy Ilmi Dervishi

Më Shumë

Rexhep Hoti – Jam kosovari i krisur, shpirti im!

Lasgushit E kërrusën të bashkëbisedonte me një qen, I lanë të varur vetëm lirikën e kohës së Mbretit; Lirinë e krijimit ia këmbyen me mëshirën e lajthitjes, S’ia pranguan dot vetëm dashurinë hënore poetit! Kur natën e braktisnin të gjithë pranë likerit E lodhja e kuqe në gjumë bëhej me …

Më Shumë

Agim Bajrami – Njeriu i vijave të bardha

Ai ecen perhere mbi vijat e bardha Dhe kurre prej tyre s’ka dale) Kepucet e tij nuk dijne c’eshte balta Skane rene asnjehere ne kanal I perpikte ne orare , korrekt ne bisede As shan dhe as levdon Kafene e pi gjithmone ne tete Dhe te mesme gjithmone Nje shok …

Më Shumë

Anila Kruti – NUK KAM SHTËPI

Unë nuk kam shtëpi. Shtëpia dhe Atdheu im është pylli me shi. Lotët e reve varen e kullojnë parvazit të syve. Shpirt i mbledhur si përrua pikon dhimbjet nëpër degë. Pastaj ia beh dielli.. Pastaj ia beh kënga.. Bie fytyra ime prej bari. Pushton yllin dhe çelin sytë prej drite. …

Më Shumë

Pranvera Drita Gjoni – HEMATOMË MENDIMI

Fraktura solo, Ngjyejnë horizontin Në gri… Fashaturat, Lidhin kohët Brinjësh… Këngët e thyera Bien tastierëtrupit Në minor’… Dita frekuenton dhimbje, Nata dashuri-ëndrra Duetit jetë- jeto… Fraktura mendimesh, Notojnë nën lëkurë Hematomë lulesh… Pranvera Drita Gjoni

Më Shumë

Mentor Thaqi – VALLTARI SKYFTER ÇELIKU (Maestro Rexhep Çeliku-t, nderim postmortum)

Shqiponjë e thërrisnin, bukurdo, fluturonte n´valle krahëhapur, pashgjatësinë e krahëgjanësinë … t´pamatur DervishShaqë e BesimZekth Shqipnie i thonin shumë të tjerë, Lis me Plis Malësie, Yll-Artist Arbënie N´hapërim, n´grimasa … n´hapje krahësh … Çelik, shpirtëbutësinë malësore, qeshjen engjëllore, bujar, shqiptar … tipik … Etnik Sa lumturohej syri n´shikim vallëzimi, ec …

Më Shumë

Lida Lazaj – BOSH

Bosh e harruar ngjasoj në këtë çast, si një gotë uji e sapo pirë, që buzët ja puthin të gjithë dhe e shtyjnë mënjanë, si një sy i madh pa trup, si sferë drite pezull në hapësirë. Dita e dalë nga mugëtira ecën në rrugë, me dorën qumështore ushqen veten …

Më Shumë

Hekuran Halili – Cikël poetik

*** Ma kafshojnë përditë egërsisht Edhe këtë pak Atdhe që m’ka mbet Ma kafshojnë qënërisht të huajt armiq Më keq politikanët, që zihen si qentë… *** Heshtja e natës ma mpreh dëgjimin Poshtë dritares time kuaj Troje shkojnë Një qyteti a kështjelle, i bëjnë gati pushtimin Se kuajt e Odisesë, …

Më Shumë