Home / Përsiatje (page 4)

Përsiatje

Përsiatje

Faruk Tasholli: PAK FJALË PËR MIKUN TIM, LAZIM DESTANIN

Me rastin e ndarjes së çmimit Doctor Honoris Causa nga Universiteti i Tetovës Këtë fillim jave, Universiteti i Tetovës, zgjodhi një ditë dhe zgjodhi një burrë të asaj ane, për t’i ndarë solemnisht çmimin prestigjioz Doctor Honiris Causa.Është ky Lazim Destani,një nga biznesmenët më të suksesshëm të botës shqiptare në …

Më Shumë

Abdulla Mehmeti: RUSIA ENDE MUNDOHET T’I DIRIGJOJË SHTETET SLLAVE-ORTODOKSE TË BALLKANIT!

Siç shihet, Rusia edhe më tej, ndoshta me miratimin e heshtur edhe të BE-së, përmes shteteve satelitë të saj mundohet ta ndajë Ballkanin në dy pjesë, në Ballkanin Lindor, me shtetet sllave-ortodokse, Serbinë, Rumaninë, Bullgarinë dhe Greqinë, në njërën anë, dhe në anën tjetër, Ballkani Perëndimor, me Shqipërinë, Kroacinë, Bosnje …

Më Shumë

Ndue Ukaj kujton fjalët e Zef Pllumit për politikanët e idhtë me popullin e vet

At Zef Pllumi, në kujtimet e tij, derisa i analizonte zhvillimet politike në Shqipërinë komuniste, thoshte: “asht e mjerë ajo shoqni, në të cilën njerëzit e paditun marri në dorë gjithçka.” Ai e kishte parë dhe përjetuar kohën kur Shqipëria e tij katandisej në një humbëtirë, për shkak të kësaj …

Më Shumë

Fadil Maloku: Serbia, për dallim nga Mali i Zi nuk do kërkojë 8000 h, por 25% të territorit të Kosovës?!

Në Kosovën e pasluftës, shkaqet e (mos)integrimit të serbëve dhe të ndërtimit të shoqërisë multietnike (Projektit të UNMIK-ut) do të duhej kërkuar në disa rrafshe, të cilat kalimthi vetëm do të mund t’i identifikonim me logjikën rregulloreve dhe dekreteve që deri më sot nuk e kishin fuqinë e ligjit për …

Më Shumë

Mentor Tahiri: KARTA TERRITORIALE, SFIDAT IDENTITARE DHE SHTETËSIA E KOSOVËS

Kur në Ballkan përmenden territoret, ajo/ai që i ka përmendur ndoshta do të niste edhe luftën për to sikur të mundte. Por një është e sigurt, territoret që moti janë shndërruar në kartën perfekte të manipulimit dhe të ideve të fshehta. Edhe kur realisht pretendime serioze nuk ka, e ndonjëherë …

Më Shumë

A do të distancohet LSI nga recidivizmi i nënkryetarit të saj???

Artan Fuga Pres nga zonja Monika Kryemadhi dhe nga zoti Petrit Vasili të distancojnë LSI-në nga qendrimet recidiviste në hapësirën publike të Luan Ramës! Unë si profesor, akademik, qytetar, dua të di nëse qendrimet e Luan Ramës,zëvendëskryetar i LSI -s, shpifjet e tij në planin personal, fyerjet ndaj familjes sime, …

Më Shumë

A po “kolonizohen hapësirat gjithëshqiptare, nga “magnatët mediatik”?

Fadil Maloku 1. Gjithnjë fitohet përshtypja se disa nga mediet elektronike, ato të shkruara, e besa edhe rrjetet sociale në ambientet e tilla ku zhvillohen proceset e seleksionimit të elitave të ardhshme partiake nëpër kuvendet e organizuara, shpesh disi po e marrin rolin e të qenit bajraktarë e prokurorë politikë …

Më Shumë

Abdulla Mehmeti: A KANË SHQIPTARËT STRATEGJI KOMBËTARE PËR ZHVILLIM EKONOMIK, PROJEKTE KONKRETE PËR INVESTIME KAPITALE NË TËRË HAPËSIRËN SHQIPTARE?

Pas vitit 1990, janë formuar shumë forume, unione, fondacione, lidhje biznesesh, në nivel kombëtar, rajonal dhe me përmasa ndërkombëtare. Kjo është një punë e mirë dhe e dobishme, gjithësesi, por, shqiptarët në Maqedoni janë pjesë e rëndësishme e kombit shqiptar dhe çështja shqiptare në Maqedoni është vlerësur se duhet të …

Më Shumë

Shqipëria dhe Kosova të reagojnë: Serbia terrorizon veteranët e Luginës së Preshevës

Shkruar nga Skënder Jashari* Me  Marrëveshjen e  Paqës së  Konçulit të 2001, Serbia dhe  ish-jugosllavia  me  akte  ligjore  kishin   miratuar dhe  ratifikuar  Amnestinë  ndaj   luftëtarëve  të UÇPMB-së! Kështu  thuhet  në  medie, por  kjo nuk është  e  tërë e  vërteta! Luftëtarët   Shqipëtarë  në Luginë të Preshevës,  pas   majit të vitit 2001, …

Më Shumë

Pastaj vjen një moment në jetë, kur s’mundesh më

Kosovare Pajaziti Vjen një moment kur është veshtirë të tregohësh e fortë, të hidhësh sikur s’ka ndodhur asgjë, sikur je ajo vajza e lumtur, që di vetëm të buzëqesh, që nuk di të dorëzohët. Që harron shpejt, dhe fal lehtë. Jo nuk qenka aq kollaj, dhe më e veshtira është …

Më Shumë