Home / Përsiatje (page 30)

Përsiatje

Përsiatje

Pazari i krimeve

Shkruan: Ilaz Hysaj Kur në seancën parlamentare që kryesohej nga Jakup Krasniqi, një ish zëdhënës i UKÇ së, u kundërshtua projektligji që 20.000 grave të dhunuara gjatë luftës t’u njihet statusi i viktimave, atëbotë pata reaguar me një shkrim që e titullova « Dhunimi i dytë i grave shqiptare», kësaj radhe …

Më Shumë

Nëse s’po mundemi me bo Kosovën shtet, ta bëjmë atëherë Shqipërinë Etnike!

Shkruan: Fadil Maloku 1. Me rënien e murit të Berlinit, filloi mençurish bashkimi i dy Gjermanive, të ndara padrejtësisht pas luftës së dytë botërore! 2. Muajt e kaluar, BE-ne mori një vendim interesant! Ajo vendosi që pas BREXIT-it, Irlanda e Veriut (nëse bashkohet me Republikën e Irlandës!), me automatizëm të …

Më Shumë

Realizimi i reformës në drejtësi, sfida më e rëndësishme e Shqipërisë

Shkruan: Xhuljo Ferzaj Realizimi i reformës në drejtësi është jo vetëm një domosdoshmëri e së sotmes, por edhe një imperiativ i së ardhmes. Ajo duhet të kthejë besimin e humbur te sistemi i drejtësisë dhe demokracia, do të ndihmoj në rritjen e ekonomisë së Shqipërisë, do të tërheqë investimet e huaja …

Më Shumë

Një shtet jofunksional, dekurajues, nuk mund të jetë shteti im

Entela Kasi Të besosh në ëndrrat e tua, në fuqinë dhe bukurinë e tyre, sigurisht që është rruga më e bukur e njeriut në takimin me sublimen dhe vetveten. Gruaja është burim i dashurisë dhe jetës. Është ajo që i lind edhe burrat. Fakti i të qenit grua të bën …

Më Shumë

I harruan, sepse vrapuan për tu pasuruar për vete, familjet e tyre dhe…

Shkruan: Nehat Jahiu Sa herë më shkon mendja tek ju. Sa herë kthehem për ta përkujtuar ate kohë të lavdishme më pikojnë lotë prej syve. Ata nuk ishin në atë kohë, nuk janë edhe sot lotë dhembjeje, por ishin atëherë dhe sot janë lotë krenarie. Sa herë më kujtohet ajo …

Më Shumë

Zgjedhjet e 11 qershorit i dhanë fund tri epokave

Shkruan: Shemsi Jashari* Zgjedhjet e 11 qershorit e treguan edhe njëherë vlerën e votës dhe fuqinë e vertetë të qytetarit i cili jo rrallë duke e nënqmuar veten e tij, ka lejuar që në shtetin e vet të trajtohet si i huaj, të përbuzet dhe të jetoj si njëri i …

Më Shumë

Albright: Kosova, lufta dhe fitorja ime!

Jeta e saj është një thelë e historisë së botës. I kujtohen pjesët diplomatike, rrugët e luftës ose shakatë dhe takimet e vështira me Sadamin… Në librin e saj të kujtimeve “Madam Secretary”, ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Madeleine Albright, tregon detajet të jetës së saj politike. Intervistën e saj më …

Më Shumë

Gjuhët zyrtare dhe gjuhët në përdorim zyrtar

Shkruan: Abdulla Mehmeti Duhet të bëhet dallimi mes statusit të gjuhëve, GUHËS ZYRTARE në një shtet dhe GJUHËS NË PËRDORIM ZYRTAR në nivel të disa institucioneve dhe në pushtetin lokal. Gjuha shqipe kurrë nuk do të bëhet gjuhë zyrtare në Maqedoni, përderisa shqiptarët në këtë shtet do të jenë pakicë …

Më Shumë

Spektakël muskujsh kundër trurit

Shkruan: Mentor Tahiri Kur injorantët shtrëngojnë kollaret dhe pretendojnë se janë të mençur, shumë njerëzve nuk u mbetet asgjë veç të presin që koha të kalojë dhe vitet të bëjnë ndryshimin. Po, ashtu rëndë si kur nga një stuhi e fuqishme kërkon shpëtimin në ndonjë shtrojerë, se stuhia sipas logjikës …

Më Shumë

Meditimi i një ish minatori

Idriz Ismajli “E tashmja nuk ekziston, ose jetojmë me te ardhmën duke thurë plane ose me kujtime për të kaluarën” thënje ebreje * “Hapësira në të cilën ne po jetojmë e që konvencialisht e quajmë “botë”, varët nga ne, banorët e saj se sa i japim hapësirë njeni tjetrit që …

Më Shumë