Home / Përsiatje (page 3)

Përsiatje

Përsiatje

Ndue Ukaj: Deri kur do t’i shpërfillim miqtë tanë?

Diplomati austriak, Wolfgan Petritsch, na tregoi se: “Kosova, është në prag të kolapsit…”, ndërsa ne, hajmë fiq e kastraveca e qesim petulla në ujë, do të qesëndisej Fishta. Kambanat e alarmit po bien pa pushim, por ato s’ i dëgjon askush. Në fakt, ato nuk do t’ i dëgjojë askush. …

Më Shumë

Alarmi për Qeverinë aktuale, po ndizet!

Fadil Maloku Petritsch: “Kosova është thellësisht e ndarë. Është një shtet i dobët pranë kolapsit – krahasuar me Serbinë që është zhvilluar fuqishëm ekonomikisht, por edhe në fusha të tjera”. 1. Kosovën si shtet me demokraci të brishte po e presin standardet dhe kriteret edhe më të ashpra te BE-së. …

Më Shumë

Ilaz Hysaj: Adieu Jonny Hallyday

Qindra mijëra njerëz kishin vërshuar Avenynë Champs Elyse dhe kishën La Madeleine për t’i dhënë lamtumirën e fundit rokerit më të madh francez Johny Hallyday. Me miliona njerëz te shtunën qëndruan të ngjitur për ekranet televizive që nga ora 10h30 e deri në ora 16h30 ku përcollën homazhin e paparë …

Më Shumë

Artan Fuga: Kush na përmbyti?

Kujtoni ju se përmbytjet ndodhën nga shirat që ranë!!! Posi ore posi! Kujtoni se përmbytjet ndodhën sepse ndokush nuk kishte kompetenca veritkale për të administruar grykat e lumenjve! Posi ore posi! Kujtoni se nuk punoi hidrovori, zhavori, a ku e di unë !!! Posi ore posi! Përmbytjet ndodhin sepse territori …

Më Shumë

Shemsi Jashari: A ua bëjmë bllok të korruptuarve?

Ne si qytetarë duhet të bëjmë diqka për tu sheruar nga kjo lakmi-terpi e disa individve që janë bërë kancer i të ardhmës tonë, aq të fuqishëm sa edhe zotin e kan harruar. Të gjithë ne i njohim ata që u pasuruan shpejt dhe e dim se nuk u pasuruan …

Më Shumë

Abdulla Mehmeti: JERUSALEMI I SHQIPTARËVE JANË SHKUPI, MANASTIRI, PRIZRENI, JANINA..

(Zhvendosja e vëmendjes së shqiptarëve në çështjet e huaja e dëmton çështjen tonë kombëtare) Shqiptarët nuk guxojnë të shqafin ide dhe ndjenja të animit fetar, sidomos ndjenja raciste, në lidhje me çështjet e huaja kombëtare dhe fetare, ose marrëdhëniet mes popujve të tjerë të botës, ndërkohë që çështjen e vetë …

Më Shumë

Mimoza Leskaj – Një ëndërr e thyer

Asnjëherë nuk është e lehtë të shkruash për ngjarjet historike gjatë ktyre viteve,dhe aq më tepër për përmbysjen e një sistemi dhe rifillimin e një sistemi tjetër. Tek lexoja shumë gjëra përkujtimore për lëvizjen studentore të 8 dhjetorit ’90, të cilët i kujtoj me respekt, më kaluan emocione të mëdha. …

Më Shumë

Fadil Maloku: Shqiptarët jetojnë në Evropë, e nuk janë evropianë!

1. Shoqëritë gjithandej shqiptare, prej filleve të erërave të demokratizimit janë infektuar aq shumë me zvetënimin e rolit të qytetarit aktiv, sa që sot pas gati dy dekadave të testimit të vetvetes për (pa)pjekurinë e tyre, kanë ardhur në një pozicion, sa absurd (sepse, kanë fituar përshtypje të gabuar, se …

Më Shumë

Abdulla Mehmeti: SHQIPTARËT NË MAQEDONI, POLITIKA E MBRAPSHTË DHE LOGJIKA HISTORIKE

Nëse politikanët shqiptarë për 27 vjet arritën ta degradojnë statusin e popullit shqiptar në pakicë kombëtare, flamurin shqiptar ta zvogëlojnë për 1/3, të përdoret vetëm në qytetet dhe vendbanimet me mbi 50% të popullsisë shqiptare, ndërsa gjuha shqipe (si gjuhë e qytetarëve 20%) të përdoret si gjuhë e dytë (gjuhë …

Më Shumë

Fadil Maloku: Ky Kuvend “adoleshent”, duhet të pensionohet sa më parë

Nga i gjithë debati i sotëm parlamentar, ndër shenjat më dëshpëruese dhe më shqetësuese do shtonim: 1. papjekurinë totale partiake, për peshën e temave të karakterit kombëtar; 2. injorancën dinake, për t’i quar përpara interesat shtetërore të vendit; 3. inatet, e manifestuara me gjuhën primitive dhe të pamatur personale, midis …

Më Shumë