Home / Lajme (page 20)

Lajme

Lajme

Fermerët gjakovarë pajisen me lopë e makina mjelëse

Këto donacione do t’ju mundësojnë fermerëve të rrisin prodhimin e qumështit dhe qasjen në tregje Komuna e Gjakovës, Agjencia Austriake për Zhvillim (ADA) dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) u dorëzuan 15 fermerëve, përfitues të kësaj komune, nga një lopë dhe pajisje mjelëse në një ceremoni rasti …

Më Shumë

Krasniqi: S’jemi të sigurt që i kemi numrat për demarkacionin

Krasniqi: Shpresojmë që do të bëhen 80 vota Shefi i Grupit parlamentar të PDK-së, Memli Krasniqi, tha se nuk janë të sigurt nëse i kanë votat për votimin e demarkacionit me Malin e Zi. Ai pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit tha se shpreson se do t’i bëjnë 80 vota, …

Më Shumë

NATO i zgjat mandatin Jens Stoltenbergut deri në 2020-ën

Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, i është zgjatur mandati deri në vitin 2020, ka bërë të ditur aleanca Veri-Atlantike Shtetet anëtare kanë rënë dakord që mandati i Stoltenberg, ish-kryeministër i Norvegjisë t`i zgjatet deri më 30 shtator të vitit 2020

Më Shumë

Joe Biden së shpejti në Kosovë

Ish-zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, do vizitojë Kosovën. Ndonëse nuk është përmenduar ndonjë datë e caktuar, kjo vizitë e tij sipas koordinatorit për politika dhe marrëdhënie rajonale, Faton Bislimit, do të ndodhë në një afat të shkurtër kohor, . Synim i vizitës së Biden, do jetë …

Më Shumë

Veteranët me peticion kundër Gjykatës Speciale

Haradinaj: Të ndjehen të turpëruar të gjithë ata që e votuan Specialen Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, prej kësaj të premte do të organizojnë peticion për rikthimin e çështjes së Gjykatës Speciale në Kuvendin e Kosovës, për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Dhomat e …

Më Shumë

Kryeministri Zaev flet për rastin Kumanova: Është çështje e brendshme e jona

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, po realizon vizitën në Prishtinë të paralajmëruar kohë më parë. Ai pas takimit me Ramush Haradinajn, bashkë me të patën konferencë për media, në të cilën u fol edhe për rastin “Kumanova”. Edhe pse në Kosovë merr vëmendje dënimi i shqiptarëve në rastin “Kumanova”, kryeministri Zaev …

Më Shumë

Paralajmërohet shtrenjtimi i rrymës për shkak të mospagesës në Veri

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka paralajmëruar rrezikun e rritjes në masë të madhe të çmimit të energjisë, nëse institucionet nuk gjejnë një zgjidhje se si të mbulohen kostot e furnizimit me energji të veriut pas ndërprerjes së pagesës nga pjesa tjetër e vendit “Më 30 tetor ka ardhur vendimi …

Më Shumë

Tymi i bardhë i Albin Kurtit

Nëse Albin Kurti vërtet është ashtu intelektual siç e besojnë simpatizuesit e tij, atëherë ai vepron me urti: tërhiqet nga kandidimi për kryetar partie dhe shpëton vetën dhe le të fortë Vetëvendosjen! Fyerja e Aida Dërgutit shërbeu vetëm si fumus niger, si ai tymi i zi që lakohet drejt qiellit, …

Më Shumë

Shpërthim i fuqishëm i impiantit të gazit në Austri

Raportohet për të vdekur dhe të plagosur Të paktën një person ka mbetur i vdekur dhe 18 të tjerë janë plagosur nga një shpërthim në Austrinë Lindore, ka bërë të ditur Policia austriake. Shpërthimi ndodhi në një impiant gazi në lindje të Vjenës, pranë kufirit sllovak në vendin e quajtur …

Më Shumë

Zaev e pranon se do të ketë hetim ndërkombëtar për Grupin Kumanova

Zaev e pranon se do të ketë hetim ndërkombëtar për Grupin Kumanova Avancimi i marrëdhënieve në mes të Maqedonisë dhe Kosovës, ishte arsyeja kryesore që solli një kryeministër të Maqedonisë për herë të parë në Kosovë. Pas takimit me dyer të mbyllura, kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj dhe …

Më Shumë