Home / Lajme

Lajme

Lajme

HULUMTIM “NJOHJA DHE RESPEKTIMI I LIGJEVE NË KOSOVË”

Dy studentë nga Kolegji Universum, Lirim Hysenaj dhe Artina Lecaj, kanë përfunduar një hulumtim në qytetin e Ferizajit. Temën që këta zgjodhen të jetë është “NJOHJA DHE RESPEKTIMI I LIGJEVE NË KOSOVË”. Ata morën iniciativën dhe anketuan afro 180 qytetarë në shesh duke marrur përgjigjjet e tyre. Në bazë të …

Më Shumë

Fitore Pacolli kundër Visar Ymerit

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosjes, Fitore Pacolli ka kundërshtuar pozicionimin që kryetari i kësaj partie ka dhënë në një intervistë që ka përfunduar para gjysmë ore. Më poshtë shkrimi i saj i plotë në Facebook: Sonte në emisionin Rubikon kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE! tha se nuk e sheh Këshillin e Përgjithshëm …

Më Shumë

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 15 vjeçari nga Gjakova

Pal Hiseni, i riu 15 vjeçar nga Gjakova është gjetur para pak minutash pa asnjë lëndim fizik, . Lajmin për klankosova.tv e ka konfirmuar komandanti i Policisë në Gjakovë, Krist Gjokaj. “Ende nuk e kemi marrë në pyetje pasi që është i mitur”. “Po e presim punëtorin social – pastaj …

Më Shumë

Lëvizja Vetëvendosje ndërmjet dy zgjidhjeve

Deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Aida Dërguti, tash e disa ditë është bërë “cak” i mediave, analistëve, por edhe nga vetë anëtarë të kësaj partie, e kjo pas fjalës banale kundrejt ish-kryetarit të saj, Albin Kurti. Si pasojë e fjalorit të përdorur, Dërguti ka dhënë dorëheqje dje nga detyra …

Më Shumë

Ky është 26 vjeçari që humbi jetën sonte në aksident

I aksidentuari që humbi jetën sonte është një i ri 26 vjeçar nga Gjilani. Madje bëhet e ditur se përpos personit në fjalë që humbi jetën, e lënduar është edhe bashkëshortja e tij, e cila gjendet në Qendrën Spitalore në Gjilan. Inicialet e viktimës në këtë rast janë: K.Rr . …

Më Shumë

406 persona në institucione janë punësuar me të “njohshëm”

Hulumtimi i organizatave Çohu dhe Preportr 406 zyrtarë të punësuar prej vitit 2010 deri në vitin 2016, në pozita të larta kanë lidhje me partitë politike. Organizata “Çohu” dhe Qendra Kosovare për Gazetari Hulumtuese-Reportr, kanë prezantuar hulumtimin mbi punësimet e zyrtarëve në pozita të larta vendimmarrëse të cilët kanë lidhje …

Më Shumë

Erdogan: Izraeli shtet terrorist, Palestina të njihet si shtet

Presidenti i Turqisë ashpërson retorikën Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka kritikuar sërish ashpër Izraelin në hapje të samitit të shteteve myslimane në Stamboll, duke e cilësuar si shtet terrorist. Presidenti i Palestinës, Mahmoud Abbas, tha se e gjithë bota është kundër vendimit të presidentit amerikan, Donald Trump, që …

Më Shumë

Policia thotë se 15-vjeçari i zhdukur është brenda Kosovës

15-vjeçari nga Gjakova, Pal Hiseni, i cili është raportuar i zhdukur që nga mesdita e djeshme, është gjallë dhe është brenda territorit të Kosovës, Kështu ka thënë komandanti i policisë për rajonin e Gjakovës, Krist Gjoka Gjoka tha se janë disa pista që tregojnë se 15-vjeçari është brenda Kosovës. “Herën …

Më Shumë