Home / Kuriozitete (page 30)

Kuriozitete

Kuriozitete

Piloti vërejti një sinjal “ndihmë”, e vërteta që u zbulua më pas i shokoi të gjithë

Një sinjal “SOS” i bërë me gurë, në një pjesë të largët të Australisë Perëndimore ka shkaktuar frikë kombëtare se dikush, ose disa persona, mund të kenë humbur dhe kanë nevoje urgjente për ndihmë. Sinjali u vu re nga një pilot helikopteri, raporton “BBC”. Por policia i ka dhënë fund misterit …

Më Shumë

E çuditshme: Malazezët gjejnë një top të kohës së perandorisë Osmane, që ishte deri me sot në shërbim! (Foto)

Ky është një top Austro-Hungarez, i cili më pas ka shërbyer si një shtyllë ankorimi pa e ditur se qka ishte dhe cila ishte vlera e tij historike. Ky top ose artileri e ka shërbyer si një armë bregdetare, kundër perandorisë Osmane, është në gjendje të jashtëzakonshme, ka thënë drejtori …

Më Shumë

Turqi, gjendet këpurdha me peshë 5.5 kilogramë

Një banor i fshatit të vogël Ilic, afër qytetit lindor Erzincan të Turqisë, mbeti i habitur kur gjeti këpurdhën me peshë prej 5.5 kilogramëve. Fatih Akgun me miqtë ka mbledhur këpurdha në lokacionin Isvan, ndërsa me këtë rast gjeti këpurdhën prej 5.5 kilogramëve. Përveç se bëhet fjalë për lloj të …

Më Shumë

Zogu i zhurmshëm shkatërron gjithçka në një dyqan (Video)

Sigurimi është munduar me të gjitha forcat ta largojë, mirëpo pauni nga frika ka dalur jashtë kontrollit. “Jemi mundur që ta kapim me ndihmën e rrjetës, por ishte e pamundur në fillim. Jam detyruar të thërras shërbimin për ndihmë 911, por para se të arrinjë ata ne e kapëm më …

Më Shumë

Si duket sot vogëlushi nga Alepo që përloti botën

Fotografia e Omranit, djalit të vogël nga Alepo i cili ishte I mbuluar krejtësisht nga gjaku në fytyrë, pak muaj më parë, u shpërnda në rrjetet sociale si pak gjëra ndonjëehrë. Ndjeshmëria e njerëzve, në të tilla raste, vihet re menjëherë prandaj edhe i vogli bëri xhiron e botës, duke …

Më Shumë

Ky burrë i ka gjetur të gjitha katastrofat botërore, ja çfarë parashikon për këtë vit

62-vjeçari Craig Hamilton-Parker, çdo vit publikon parashikimet e tij vjetore. 365 ditët që vijnë, Ai ka lindur në Southampton të Anglisë dhe edhe për këtë vit ka bërë parashikimin e tij. Psychics.co.uk është faqja e tijonline ku i publikon këto parashikime dhe pritet vetëm që gjatë vitit të zbulojmë nëse …

Më Shumë

Vajza që nuk dëgjon mahnit publikun me zërin e saj (Video)

Mandy Harvey, ndonëse nuk dëgjon ajo e ka ngritur publikun në këmbë kur ka kënduar në America’s Got Talent. Performanca e saj përpos duartrokitjeve pafund, ka marrë rreth 500 mijë like në profilin e American’s Got Talent dhe rreth 500 mijë njerëz e kanë shpërndarë këngën e saj, derisa juria …

Më Shumë

Ugandezja 39 vjeçe, nënë e 38 fëmijëve

Njihuni me Mariam Nabatanzi, një grua 39 vjeçare prej Ugandës, që ka lindur 38 fëmijë. E martuar në moshën 13-vjeçare, Mariam dëshironte vetëm 6 fëmijë, por një gjendje e rrallë shëndetësore e hiperovulacionit nënkuptonte sa herë që ajo mbetej shtatzënë ajo do mbetej me binjakë, trenjakë dhe katërnjakë. Midis fëmijëve …

Më Shumë

Fermerët po krijojnë vrima të gjera tek lopët, arsyeja do t’ju tronditë

Lopët janë shumë të rëndësishme për bujqësinë në mbarë botën. Sot, bujqësia moderne përbëhet nga praktika të reja me qëllim të përmirësimit të cilësisë së mishit dhe qumështit. Por, pyetja që lind është nëse këto praktika janë të sigurta dhe humane? Fistulimi është heqja e një pjese të barkut të …

Më Shumë

Tmerruese, punonjësit në kopshtin zoologjik, ushqejnë tigrat me gomarin e gjallë (Video)

Punonjësit në kopshtin zoologjik në qytetin kinez të Changzhou ia kanë shuar etjen tre tigrave më një gomar të gjallë, shkruan “Daily Maily”, transmeton Zhurnal. Kjo ngjarje është kapur edhe nga kamerat e sigurisë. Në video shihet se si disa punëtor sollën gomarin drejt kafazit të tigrit dhe pa hezitim …

Më Shumë