Home / Kuriozitete (page 20)

Kuriozitete

Kuriozitete

Ky është qyteti i ëndrrave në Europë; rroga 1200 Euro, qiraja 15 Euro, s’ka papunësi, as krim dhe as polici (Video)

Marinaleda është një qytet i vogël në Andaluzi, në pjesën jugore të Spanjës, me një sipërfaqe prej 25 km katrorë dhe me rreth 2700 banorë. Qyteti ta ndërton shtëpinë, nuk ka të papunë, rrogat janë 1200 euro, stërvitje pa pagesë në të gjitha stadiumet dhe vendet për rekreacion dhe sport, …

Më Shumë

Të gjithë njerëzit e kanë prejardhjen nga ky vend (Video)

Dimë mjaft shumë rreth historisë sonë të fundit, prej kur civilizimet filluan të mbanin shënime në mënyrë që gjërat të mbaheshin mend. Por për epokën para kësaj, historia është pak e dyshimtë dhe sekuenca gjenetike njerëzore bëhet e pavlefshme, si për atë çfarë na thotë ashtu edhe për atë çfarë …

Më Shumë

A e dini pse dritat e urgjencës janë të kuqe dhe të kaltra

Ngjyra e kaltër e domosdoshme në komunikacion Ju ka ndodh kur keni qenë në komunikacion, papritmas keni parë ndonjë automjet duke sinjalizuar me drita pas veturës tuaj. Menjëherë e pranoni këtë lloj sinjalizimi se pas jush është ndonjë automjet emergjentë qoftë ambulanca, zjarrëfikësit apo policia. Me anë të këtij sinjalizimi …

Më Shumë

Mënyra më e mirë për të pastruar hekurin e djegur

Keni fundin e hekurit të djegur dhe nuk dini se si ta pastroni? Ekzistojnë mënyra shumë të thjeshta për të arritur që hekuri të jetë totalisht i pastër dhe i gatshëm për përdorim. Mjafton të keni një kuti hapash me vete, qoftë paracetamol, daleron apo tylenol. Ju mund të merrni …

Më Shumë

Do të habiteni kur të lexoni se si ka arritur që ky njeri të jetoj 180 vjeç

Mahashta Mûrasi nga qyteti i Bangalore i Indisë Veriore, sipas Librit Botëror të Rekordeve, ai është njeriu më i vjetër në planet. Ai e ka dëshmuar këtë edhe në rastin kur ka vdekur nipi i nipit të tij. Indiani i lindur në vitin 1835, ka tërhequr vëmendjen e gjithë njerëzve …

Më Shumë

Për sektin satanik, nëna lejon që 1800 meshkuj ti përdhunojnë vajzën

U përdhunua nga 1800 meshkuj për një sekt satanik. Amerikania Annabelle Forest tregon eksperiencën e tmerrshme që ka kaluar, e detyruar nga nëna dhe nga kreu i sektit. Qysh në moshën 11 vjeçare vajaza u përdhunua dhe u detyrua të prostituojë për sektin satanik. Colin Batley, kreu i sektit dhe …

Më Shumë

Kështu e shikoi eklipsin diellor presidenti Trump (Foto&Video)

Presidenti amerikan Donald Trump e ka shikuar eklipsin diellor nga ballkoni Truman i Shtëpisë së Bardhë. Me syze përkrah bashkëshortes Melania Trumpo dhe djalit të tyre Barron, Trump ka shikuar pjesën e eklipsit në Uashington, DC. Shumë amerikanë u fokusuan në këtë ngjarje pasi u shënua eklipsi i parë i …

Më Shumë

Angela Merkel Muhammed, banorja më e re në Gjermani

Njihuni me Angela Merkel Muhammed. Një vajzë e sapolindur në Gjermani është emëruar, Angela Merkel Muhammed. Prindërit nga Siria, kanë thënë, se arsyeja se pse i kanë vënë këtë emër vajzës së tyre, ka qenë si shenjë nderimi për kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila me anë të politikave të …

Më Shumë

Ky është shqiptari që ka qenë pjesë e misionit të parë në hënë “Apollo 11” (Foto)

Wilson Kokalarin, nga Gjirokastra ka qenë shqiptari i parë që ka marrë pjesë në misionin e rëndësishëm “Apollo 11”. Kokolari ka lindur në Shqipëri, por në moshën 1-vjeçare ka emigruar në Amerikë. Ai ka shkruar udhëzuesin që ndihmoi astronautët e “Apollo 11” që të zbrisnin anijen kozmike në tokë në …

Më Shumë

Ide brilante, fermeri ndërton stadiumin prej kashte (FOTO)

Rusia dëshiron që të shpenzojë sa më pak për Kupën Botërore 2008 dhe një fermer i ka dhënë një përgjigje ironike për punimet e ngadalta: kashtën. Roman Ponomaryov ka realizuar një kopje të stadiumit prej 700 minilonë dollarë në ST. Petersburg, i cili do të organizojë gjysmë finalet e Kupës …

Më Shumë