Home / Kuriozitete

Kuriozitete

Kuriozitete

Shtatzënat vërtet kanë “tru bebeje”

Nga harresa nëpërmjet marrjes së vendimeve të këqija deri te mungesa e përqendrimit – shtatzënat qëmoti ankohen në “trurin e bebes”, mirëpo deri tani kjo është konsideruar si tregim plakash. Megjithatë, lidhur me këtë ka të vërteta. Studimi i ri ka treguar që “truri i bebes” është fenomen real. Shkencëtarët …

Më Shumë

Mrekullia e memorizimit të Kuranit, Kurani dhe Shkenca

Memorizimi I Kuranit Studimet bashkëkohore tregojnë se mësimi i Kuranit përmendësh, forcon imunitetin e trupit dhe ia shton besimtarit kreativitetin, si dhe qetësinë shpirtërore. Puna më e mirë, në mënyrë absolute, është padyshim leximi i Kuranit dhe praktikimi i urdhëresave dhe dispozitave që gjenden në të, pra zbatimi i çdo …

Më Shumë

Sa shumë është plakur Zhadja shikoni, nuk njihet më

Giovanna Antonelli është aktorja që bëri bujë në publikun kosovar të pasluftës me rolin e saj të Zhadës. Ishte aktroja kryesore e serialit të parë latin që solli me shumë dramacitet përplasjen kulturore mes Lindjes dhe Perëndimit, përcjell ORAinfo. Një tematikë e tillë  gjeti një terren mjaft të përshtatshëm në …

Më Shumë

Fshati më i ftohtë në botë thyen rekordet (Foto)

Temperatura mesatare gjatë muajit janar në fshatin rus Oymyakon në Siberi është -50C, por këtë vit termometri i ri elektronik ka regjistruar -62 C. Stacioni meteorologjik në “Ujin e ngrirë” regjistroi një temperaturë minus 59C, por banorët thanë se regjistrimet e tyre ishin minus 67 C, 1C më pak se …

Më Shumë

Horoskopi ditor

DASHI21. mars – 20. prill Hëna kalon nëpër Bricjap sot dhe kjo do ju bëjë të ndjeni disa momente lodhjeje dhe të përfshiheni në diskutime të vogla me personin që keni në krah të cilat do t’ju shqetësojnë. Beqarët do të bëjnë një ekzaminim të ndërgjegjes dhe të kuptojë mirë …

Më Shumë

U dogj me benzinë nga i dashuri, ndryshimi i saj pas 5 vitesh është i pabesueshëm (Foto)

Kur xhelozia hyri mes çiftit atëherë gjithçka mori kthesën e papritur. I dashuri i një gruaje ia dogji asaj fytyrën dhe pjesë tjera të trupit duke ia shkrumbuar identitetin. Ngjarja ka ndodhur 5 vite më parë, në shkurt të vitit 2012, dhe arsyeja që paraqitet tani është se sot fytyra …

Më Shumë

Nusja çmendet ditën e dasmës, tronditet mjeku nga ajo që gjen brenda kokës së saj

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur me një nuse. Ajo quhet Keyll dhe ditën e dasmës e kaloj në spital, pasi kishte dhimbje koke dhe hidhej përpjetë si e çmendur. Familjarët e saj menduan se Kelly bënte kështu nga ankthi, por më pas gjërat filluan të bëheshin serioze. Doktor Edward …

Më Shumë

E tmerrshme / Gruaja u shtir për 28 vite si e verbër, arsyeja do ju lërë pa mend

Rreth 28 vjet më parë, Carmen Jiménez, nga Madridi, Spanja, u bë krejtësisht e verbër për shkak të një dëmtimi të rëndë të syve. Të paktën kështu u tha të gjithëve, përfshirë edhe familjen e saj, sepse ishte e lodhur nga përshëndetjet me njerëz që nuk donte t’ju fliste. Gruaja, …

Më Shumë