Home / Kulturë (page 5)

Kulturë

Kulturë

Nazmi Rudari: DITË ZIE*

Djali im tha nëna Galë! Mos u bashkëngjit më mua. Sot kam ditë Zie! Pastaj ajo qëndroi para oxhaku dhe nuk di as çka mendonte as ku shikonte. Kam ditë zie që është më e keqe se nata e varrit. Kam ditë zije që është më e keqe se nata …

Më Shumë

Murat Gecaj: SHFLETOJMË NUMRIN E RI, TË GAZETËS “NIKAJ-MERTUR”…

1. Ka disa ditë, që është venë në qarkullim dhe ka shkuar në duart e lexuesve të interesuar (falas), numri i ri i Gazetës “Nikaj-Mërtur”, botim periodik i Shoqatës atdhetare, shoqërore e kulturore, po me këtë emër. Është viti i 8-të i botimit të kësaj gazete emërmirë dhe, deri tani, …

Më Shumë

Flamur Shala: Votra

Votra është djep prushi pranë oxhakut, është vendi ku lind e zhvillohet më sublimja, njerëzorja, jeta e njeriut dhe kujtimi i pashuar për të. Është vendi prej nga vjen a përhapet diçka, si me flakë në erë të furishme, është burimi i të gjithë motivimit për shërbim ndaj traditës dhe …

Më Shumë

Namik Selmani – Shtëpia e ëndrrës (Tregim i jetuar i autorit)

.. Kur mbërriti në Arpicë, ishte drekë. Një drekë qershori. Ishte vapë dhe ullinjtë kishin lidhur kokrrat e të gjithë besonin se në vjeshtë do të ishte prapë një stinë e mbarë për ullinjtë, për vajin, për dasmat. Plot e plot. Ia vuri syrin një shtëpie që ishte e ndërtuar …

Më Shumë

Albert Vataj: SOT NË 342-VJETORIN E VDEKJES SË PIKTORIT

Johan Vermeer piktori që na dhuroi “Xhokondën holandeze” dhe vdiq në mjerim “Vajza me vathin prej perle”, është një nga pikturat më të njohura të të fundit të barokut holandez, të vetëquajturit “Sfinksit të Delfit”, piktorit, Johan Vermeer (tetor 1632 – dhjetor 1675). Nga 50 punë që realizoi, sot vetëm …

Më Shumë

Së shpejti në teatrin “Avdush Hasani” Podujevë, shfaqet premiera “Kosovatrans”

Të hënën më 18 dhjetor 2017 në ora 19:00 në sallën e teatrit “Avdush Hasani” të qytetit të Podujevës do të shfaqet drama premierë “Kosovatrans”, në regji e tekst të Naser Shatrollit. Rolin kryesor do ta luaj aktori i mirënjohur Ismet Azemi, në partneritet me aktorin mysafir nga Prishtina, Faris …

Më Shumë

Milazim Kadriu: DËSHMI E RRUGËTIMIT TË USHTARIT TË UÇK-SË NGA DITËT E PARA TË LUFTËS DERI NË LIRI

Rudi Berisha “Ukshin Kosumi në shërbim të UÇK-së”, botoi KL “Zahir Pajaziti” – Podujevë, 2017 Libri “Ukshin Kosumi në shërbim të UÇK-së” të Rudi Berishës  nis me dialogun që pati Nënë Feridja me dy bijtë e saj në fillimin e luftës çlirimtare,Ukshinin që tashmë ishte ushtar i UÇK-së dhe Kosumin …

Më Shumë

Milazim Kadriu: Poezi të shkurtra por me plot mesazhe edukative

Bajram Bashota “ Frymëzime “, botues “ Meshari “- Prishtinë, 2015   Mos je lum i dalldisur, Mos je erë e shastisur Mos je furtunë deti, Mos je dridhje tërmeti ? Me këto vargje hapet përmbledhja me poezi “Frymëzime” e poetit llapjan Bajram Bashota, ku janë 43 poezi të shkurtra …

Më Shumë

Vita Blloshmi – DJALI I FARKËTARIT (Tregim)

-Il solito caffè,- i buzëqeshi Laura baristes, tek lëshoi çelsat e makinës mbi banakun e barit, ku çdo mëngjes ndalonte të pinte kafenë para se të hynte në punë… Hodhi sytë përqark për të gjetur gazetën, së cilës zakonisht i hidhte një sy ndërsa pinte kafenë. -Është atje,- tej i …

Më Shumë

Çmendia letrare e Stefan Çapalikut

Ndue Ukaj Sa herë më kërkohet të flas diçka për një vepër letrare, sidomos në raste të veçante përurimi, siç është ky i sotmi, ndihem në sëkëlldi, dhe më tundon një mendim i Oscar Wilde-it, i cili shkruante: “Për ne që merremi me art, nuk mund të pranohet asnjë teori …

Më Shumë