Home / Kulturë (page 30)

Kulturë

Kulturë

Dosjer – Lufta e Vlorës dhe armët që u përdorën (Foto të pabotuara)

Gëzim Llojdia* Praghyrje Ndoshta më parë duhej të ishte vendosur nën këtë status për të mos lejuar edhe dëmtime që solli koha e tranzicionit. Muzeu në Vlorës nuk e ka të shkruar gjithë atë histori, as të arkivuar, as të digjitalizuar. Ne kemi nevojë të njihemi dhe t’i kemi të …

Më Shumë

Arti multidimensional i aktorit Ermal Qori

Ermal Qori: “Kulinaria është dashuri familjare. Aktrimin  e përkufizoj si “dashurinë e parë”, ndërkaq shkrimet ndjesi të shpirtit, që së fundi kam filluar t’i hedh në letër.” Ermal Qori, është i riu 21 vjeçar nga Berati, i cili prej pak kohësh është shpërngulur në Tiranë. I diplomuar për kulinari, pasionin …

Më Shumë

Femrat tona krijuese, në katër antologji…

Prof. Murat Gecaj Publicist e studiues Siç është e ditur, herë pas here, janë botuar dhe vazhdojnë të botohen antologji të ndryshme, me autorë shqiptarë. Kësaj radhe, shkurtimisht, po tregojmë  vetëm për katër nga ato. Në recensionet modeste e të shkurtëra,  për këto antologji, më poshtë do të flasim, se …

Më Shumë

Sa të shtrenjta janë lulet! (Tregim)

Kristaq Turtulli 59 dollarë dhe 99 cent, bleva një tufë të madhe me karafila dhe trëndafila të freskëta, për Meritën, gruan time.                -Ua, ua, moj nëne, sa të shtrenjta qenkan lulet në këtë qyqan!- këlthiti dikur Merita kur lexoi çmimin.              -Janë të freskëta dhe plot aromë, e dashur,- i thashë. …

Më Shumë

Big Beni i heshtur rikthehet në identitet

Olta Totoni Lektore e Gjuhës Angleze në Universitetin e Tiranës Me mijëra njerëz kanë kaluar në Londër dhe me mijëra janë mahnitur kur kanë parë orën e madhe, simbolin më të bukur të  Britanisë, Big Benin. Cdo mesditë, ding–dongu i orës ju kujton Britanikëve krenarinë e tyre dhe shpartallon qiellin …

Më Shumë

Një monografi kushtuar rrugëtimit 70-vjeçar të Shkollës fillore të fshatit Pogragjë…

Tefik Selimi Xhafer Xhaferi, profesor universitar, nga Pogragja e Gjilanit, ka bërë emër jo vetëm në jetën shkrimore-dokumentare, por edhe në fushën shkencore. Ai gjer më tani ka botuar këto tekste shkencore e dokumentare: “Tomakët-historiku dhe  gjenealogjia, Prishtinë, (1996), Brezi i tretë i Normalistëve të  Gjilanit (1961-1966), (bashkëautor: T. Basha), …

Më Shumë

Ditari Shkencor Arbëria (Intervistë nga Ermira Babamusta)

Besmir Buranaj Hoxha dhe Dael Dervishi jane dy konceptuesit dhe themeluesit e ditarit shkencor “Arbëria” me qëllim për të zhvilluar një debat profesinal midis akademikëve dhe shkencëtarëve shqiptar. Sipas tyre kjo formë është efikatësë për shpërndarjen e dijes, rritjes së edukimit dhe ngritjen e imazhit të Shqipërisë sipas standarteve parimore. …

Më Shumë

Tulipani i Koresë (Fragment romani)

Kristaq Turtulli -Julio meqë ra fjala, beson tek njohuritë dhe e vërteta? -e pyeti me ironiVironi. -Më pyet në besoj te njohuritë dhe e vërteta?- ngriti zërin Julio dhe fërkoi ballin me inat. Vështroi shokun ngulët dhe vazhdoi zë grindur:  – E vërteta dhe jeta! Hëm! Sa  tronditëse, intriguese dhe …

Më Shumë

Sonte përfundon edicioni i shtatë i Etno Fest

Sonte mbahet ceremonia e natës përmbyllëse e festivalit Etno Fest, ku edhe do ndahen çmimet për fituesit. Ky është vikendi i katër i edicionit të shtatë të festivalit Etno Fest, ku është ofruar një program mjaft cilësor. Sipas agjendës në ora 18:30, do të mbahet performanca dhe instalacione skenike në …

Më Shumë

Leonardo Da Vinçi: 16 fakte interesante për gjeniun e Rilindjes

Misteri i emrit, piktura më e hershme, mësuesi i shastisur, mënyra e të shkruarit dhe aksidentet e fëmijërisë. Si iu shkatërruan 12 vite punë në një minutë. Dhe a e dinit që NJeriu Vitruvian është një mënyrë për të treguar zgjerimin e universit tonë? Lexoni këto 16 fakte shumë interesante …

Më Shumë