Home / Kulturë (page 3)

Kulturë

Kulturë

Rexhep Hoti flet për librin e tij më të ri “Ndëshkimi i kujtimeve” në Zona B të televizionit Klan Kosova (VIDEO)

Shkrimtari dhe poeti i njohur Rexhep Hoti ka folur në emisionin Zona B të televizionit Klan Kosova, me Baton Haxhiun. Hoti ka shprehur botëkuptimin e tij për poezinë nga këndvështrimi i një artisti, me shkas nga libri i tij më i ri me poezi, “Ndëshkimi i kujtimeve”, i promovuar pak …

Më Shumë

Tre pikturat e artistes Majlinda Aliaj do jenë pjesë e ekspozitës “BREZA në artet figurative 2017” Tiranë

Nesër në Tiranë, në Sallën e ekspozitave të Muzeut Historik Kombëtar do të hapet ekspozita “BREZA në artet figurative 2017”. Në këtë ngjarje të rëndësishme kulturore shqiptare, në mesin e 31 piktorëve do prezantohen edhe tre pikturat e artistes së njohur Majlinda Aliaj. Titujt e veprave të saj quhen “Pranvera” …

Më Shumë

Albert Vataj: Suzanne Valadon, e dashura e Pierre-Auguste Renoir, laget në shi në pikturën “Çadrat”

“Çadrat” është një pikturë e gjallë, vepruese, plot ngjyrë, dritë dhe gjithçka që penelata e më të zëshmit të impresionizmit, francezit, Pierre-Auguste Renoir ka mëkuar, gjithnjë me të njëjten ngulm; shkujdesjen, intimitetin dhe afrinë e brishtë të subjektit që frymëmerr dhe grish . “Çadrat” është një pikturë me bojra vaji …

Më Shumë

Milazim Kadriu: POEZI QË I KËNDOJNË JETËS, LULES, AGUT, DRITËS, BUZËQESHJES …

Rexhep Halimi “Rreze e thyer”, botoi  SHB “FAD”- Prishtinë, 2017 Rexhep Halimi  krijimtarinë e vet poetike e ka filluar qysh në bankat e shkollës fillore, duke derdhur energjinë e vet me ide, tema e motive të ndryshme duke gërshetuar ndjenjat subjektive të tij në një realitet objektiv. Ndërsa prirjen dhe …

Më Shumë

Jam krenare që jam bijë nga Kukësi

Enkelejda Pashaj Murataj Jam krenare që jam bijë kuksjane, i atij qyteti shtrirë në rrëzë të Gjalicës, një qytet i vogël me zemër të madhe. Jam krenare që vitet e fëmijërisë dhe të rinisë i kalova në qytetin tim të bukur në breg të liqenit të Fierzës, të këtij qyteti …

Më Shumë

Shaip Beqiri: PËRKUJTIMI I ESAD MEKULIT NË 100-VJETORIN E LINDJES

II. KOHA E ZGJIMIT TË NJË POPULLI Poeti rrëfen për kohën, rrëfen për kohërat të cilave u vuri në ballë ngjyrat e fjalës së vet poetike. Ai e bëri dëshminë më të besueshme para brezave që erdhën dhe që do të vijnë pandalur. Kujt nuk i është thadruar në mendje …

Më Shumë

Gëzim Llojdia: Ura e Bratit dhe një vjershërim popullor

Ura e Bratit e përcaktuar si një ndër ndërtimet inxhinjerike e cila u rezistoi shekujve ,rrebesheve dhe llohërave të dimrave të egër ,të dimrave zemër keq e ujëshumë, është dëshmi e një fortese ndërtuar me materiale rezistente. Vendalinjtw i kanw kushtuar edhe vargje qe i gjejmë te autori Xhafo Mucaj:”Kur …

Më Shumë

Hysen Graiçevci: NJË KUJTIM PËR TY… (Ymer Elshanit)

Poeti, dramaturgu, shkrimtari e kritiku prof. Ymer Elshani, emrin e të cilit që në vizitën e parë në Kosovë I. Kadare e kërkoi ta takonte këtë Erudit. Në prill të vitit 1999 u mbyt, jo u vra, po u mbyt në mënyrën më makabre, më… nga forcat çetnike-serbosllave. Poeti më …

Më Shumë

Fatmira Loci: “Fjollë Dashnie” sfidon shirat dhe acarin dimëror.

Krijimi i kësaj “fjolle” ka një të veçantë, se, nuk nisi nga poetët. Qenë disa të rinj që filluan këtë udhë, por asnjëherë s’mendonin të merrte këto përmasa. Nerina Gega, Valbona Përndreca, Gjon Gjikolaj e Marin Nikolla, diskutuan për një aktivitet kulturor para ca muajsh, por meqenëse qytetit tonë i …

Më Shumë

Një ese për shpirtin e Çamërisë

Ndonëse paksa i rënduar nga shëndeti, Profesori francez, Bernard Jakob, një njohës i shkëlqyer i muzikës ballkanike e sidomos asaj çame, nuk ngurroi që ta bënte udhëtimin në Greqi. Para pak kohësh i kishte thirrur këngëtarët popullorë çamë Shaban Zeneli e Refat Sulejmani në Paris në një koncert të pashlyer …

Më Shumë