Home / Kulturë (page 20)

Kulturë

Kulturë

Sali Musliu, piktor i mesazheve të dhimbshme kohe…

Artisti është pjesë e jetës. Është vetë “arti”e jeta. Ai (artisti), nuk mund të rrijë indiferent ndaj “ngjarjeve” në jetë. Si mund të rrijë i “qetë” ndaj asaj që ka ngjarë në Kosovë në vitet, më 1999? Pra, s’ka krijues që mund ta anashkalojë masakrën e Reçakut e masakra tjera, …

Më Shumë

Veshjet popullore të Turqisë europiane, e veçmas Shqiptare, më 1873, nga Osman Hamid Beut

Skender  Jashari Veshja simbolizon edhe  identitetin   Kombëtarë,  fetar, kulturor dhe social!  Identiteti Kombëtarë përmes  veshjes,  është  karakteristike për  çdo  Komb në  botë, e  njejtë  edhe  në  Gadishullin Ilirik. Identitetin  kulturorë dhe  statusin  social   po ashtu  veshja  e  tregon! Mirëpo  objekt  në  këtë  trajtim  është   Identiteti  fetarë! Përmes  veshjes  mund të  …

Më Shumë

Vështrim mbi librin me poezi Pesha e fjalës të Kenan Berishës

Zyrafete Ramadani – Shala Vëllimi me poezi Pesha e fjalës që u botua ditë më parë nga Shtëpia Botuese Faik Konica në Prishtinë është libri i dytë i poetit ferizajas Kenan Berisha. Libri i parë Një shekull u botua nga Vatra në vitin 2005, po ashtu në Prishtinë. Te Pesha …

Më Shumë

DITË TREGU

Shaban Pllana Sot është ditë e shtunë. Që nga ora 00.00 h. ka filluar heshtje parazgjedhire për zgjedhjet lokale(komunale) në Republikën e Kosovës.Sot në Besianë është ditë tregu. Dhe a e dini se çfarë do të shitet e blihet më së shumti sot . Sot nëpër çajtoret e Besianës më …

Më Shumë

Robert Elsie është varrosur në Theth (VIDEO)

Të mërkurën u zhvillua ceremonia e lamtumirës së fundit për albanologun Robert Elsie, amaneti i fundit i të cilit ishte të prehej në Alpet e Shqipërisë, në fshatin Theth të Dukagjinit. “Zëri i Amerikës” dje regjistroi në Theth ceremoninë e varrimit.

Më Shumë

Errësira Rrebeluese

Haki Bunjaku Sapo vie nata, terri tmerrues me ato mure të trasha e trishtuese po demolon gjithëçka në dhomën time të vogël. Dy stenët (muret) përballë njëra-tjetrës dhunshëm po bashkohen. Ormanët po i bën copë e grimë. E Migjenin që e kam mbi tavolinë, po ma kërkon jestakun! Po u …

Më Shumë

Një vit më parë, për ditëlindjen e Dritëroit…

Nga: Murat Gecaj Një vit më parë, pra pikërisht më datën 13 tetor 2016, Shkrimtari ynë i shquar,  Dritëro Agolli kishte 85-vjetorin e ditëlindjes. Me  atë rast, bashkë me mikun, Kaim Murtishi, i ardhur posaçërisht nga qyteti i Strugës,bëmë një vizitë urimi në shtëpinë e tij. Për këtë ngjarje dhe …

Më Shumë

Zejnepe Alili Rexhepi: Mbi vëllimin poetik “Puthje të mbetura në ajër” – Odise Plaku

Stinë që kujtohen përmes ngjyrës së gjakut Në opusin tërësor, krijuesi Odise Plaku, na jep të kuptojmë se përmes vargut “Shqip do të flasë edhe nëntoka”, pasi gjatë rrugëtimit jetësor, uni i tij poetik ndesh në gjurmë e shkronja si legjenda gdhendur në bojë gjaku, me ç’rast edhe do ta …

Më Shumë

TEST PËR SHPËTIMIN E NDERIT (Tregim)

Lutfi LEPAJA Stop, stop, stop – po dorëzohem! Këtë fjalë të përsëritur tre herë në vetmi e shpreha në dhomën time të punës në vendlindjen e një njeriu të mundshëm vend meje në kohën tjetër që njehësohet më trashë, 3 shtator 1996, në dritë të ashpër, me perde të lëshuara …

Më Shumë