Home / Kulturë (page 10)

Kulturë

Kulturë

Hysen Grajçevci: NJË VIZITË ME SHKAS NGA; VËLLEZËR E MOTRA ARTIST NGA SHQIPËRIA!

Udhëtimi rrugës së Kombit, nga Tirana për në Prishtinë, dhe anasjelltas, edhe pse ka një distancë kohore sikur nuk hetohet! Është bukuria e natyrës shqiptare, dëshira dhe qëllimi këto që bëjnë të padiktueshëm kohën. Sulejman Prenjasi, Anëtari i Akademisë së Arteve Europiane, miku dhe bashkëkohësi e bashkëpunëtori i Ibrahim Kodrës, …

Më Shumë

Portret i Pjetër Bogdanit nga Gazmend Freitag, shoqëruar me video të Presidentit Historik Ibrahim Rugova

Portreti i Pjetër Bogdanit nga piktori shqiptar Gazmend Freitag. Gazmend Freitag jeton e punon në Austri. Ai lindi në vitin 1968 në fshatin Pataqan i Poshtëm. Është fëmija i tretë me radhë nga pesë djemtë e Asllan dhe Qamile Mustafës. Posa përfundoi shkollën e mesme, regjistrohet në Fakultetin Juridik në …

Më Shumë

Në një takim letrar…

Irma Kurti ° Pasditja e 24 Nëntorit ishte e ftohtë dhe me mjegull. Në shpinë mbaja një çantë me libra, ndërrova dy trena për të mbërritur në Desio; atje më priste Biagio Fortini për të ikur në Seveso me makinë ku kisha një takim letrar së bashku me poeten Lumturi Plaku dhe …

Më Shumë

Letërsia dhe politika si Res Publica

Ndue Ukaj A mund të ndahet Rugova i letërsisë nga ai i politikës, dhe anasjelltas, Rugova i politikës nga ai i letërsisë? Apo thënë ndryshe, si manifestohen këto dy pyetje në domenin e asaj që Rugova e shihte si Res Publica? Kur e lexojmë veprën tij letrare dhe politike, e …

Më Shumë

Doli nga shtypi në Amazon botimi i dytë i romanit voluminoz “Dëgjo, floriri im”

Më përfshiu dëshira dhe malli të bridhja rrugëve të qytetit tim, të rizgjoja kujtimet, të flakja perden e rëndë të errësirës, nga supet e humbura të viteve. Doja të prekja, të merrja diçka nga gjallëria, rrëmuja dhe lëvizja e njerëzve. Përpara më doli shtëpia e kulturës, me shkallë mermeri në …

Më Shumë

Xheladin Çitaku: ATRAKTIVITETI I NJË LIGJËRIMI POETIK ( Sheremet Prokshi –“MACJA LARAMANE” )

– Fusha e shpërfaqjes së motivit kaplon një gamë të gjërë dukurishë, sjelljesh a fenomenesh shoqërore, të cilat inkorporohen në këtë transponim artistik, të fabulizuar dhe të personifikuar në mpleksje lakonike, të instrumentalizuara për ta konkretizuar idenë, kompozicionin dhe porosinë e veprës. Duke përdorur llojshmërinë e botës shtazore, poeti e …

Më Shumë

Eliverta Kanina: LULE TË KUQE, LULE TË ZEZA

Pas ditëve si amvisë me kohë të plotë, me miq e familjarë këto ditë festash, sot vendosa të dal edhe unë. Ndërsa familjarët dolën të zbardhin Natën, unë përzgjodha të shkoj të shoh filmin “Lule të kuqe, lule të zeza” në AQSHF, në Kinostudio. Ky film me regjisor Mevlan Shanaj …

Më Shumë

Rapsodi në përfytyrimin tim

Enkelejda Pashaj Murataj I ulur në krye të odës ai thith cigaren dhe mendohet.Kushedi pse?Bota e mendimeve të tij është e gjerë,e bukur,e këndshme se i tillë është dhe shpirti i tij.Me njërën dorë shkund cigaren e me tjetrën përkëdhel lahutën e çiftelinë.Oh sa gëzime,sa emocione i kanë dhuruar ato.Me …

Më Shumë

Gëzim Ajgeraj: LIBËR ENCIKOLPEDIK PËR OPOJËN NË ASPEKTIN FOLKLORIK

Libri me titull “Opoja-aspekti folklorik” i përgaditur nga studiusi Bedri Halimi paraqet një të arritur e jo vetëm të re por edhe të veçantë në sferën e Kulturës të një regjioni siç është Opoja. Brenda librit përfshihen materiale të shumta në aspektin e vështrimeve dhe studimeve, Lirikës popullore si dhe …

Më Shumë

Mimoza Çekiçi Rista: UNË MBESA DHE YJET (Skicë)

Ashtu na gjeti ajo mbrëmje duke shëtitur buzë liqenit në Pogradec me vajzën e vëllait, Valentinën e vogël, një vogëlushe ëngjëllore me ngjyrën e liqenit në sy dhe me bardhësinë e shkumës së valës në fytyrë.. Mbi kokat tona yjet shtonin ndriçimin e neonëve të qytetit.. Duke i shtrënguar atë …

Më Shumë