Home / Ekonomi (page 5)

Ekonomi

Ekonomi

Hamza jep një lajm për rritjen e pagave dhe pensionet e veteranëve

Ministri i Financave, Bedri Hamza, ka folur për rishikimin e buxhetit, sigurimin e mjeteve për pagesën e Veteranëve të UÇK-së. Po ashtu ai ka premtuar se do të ketë rritje të pagave për shërbyesit civilë të cilët paguhen nga buxheti i shtetit. Sipas tij, gjatë mandatit të kaluar qeverisës nuk ka pasur planifikim …

Më Shumë

Në vend të një përurimi: KADRI TARELLI, ME BOTIMIN E RI, “KUR LEXOJ NJË LIBËR…”

Nga: Prof.Murat Gecaj          publicist e studiues 1. Tashmë, është e njohur se, kur një autor boton libër të ri, pritet që ai lajm i gëzuar të bëhet publik. Secili gjen zgjedhjen e tij. Dikush, njofton ne shtyp e në Internet. Të tjerë, ftojnë miq, kolegë e dashamrë, në mjedise …

Më Shumë

Rriten çmimet për festën e Kurban Bajramit (Video)

Qytetarët i janë msyer më të madhe tregut, aty ku blejnë zakonisht produktet ushqimore për festën e Kurban Bajramit. Tregu i Gjelbër në Prishtinë u mbipopullua nga qytetarë të shumtë që po bënin blerjet për ketë festë. Mirëpo ata po ankohen për ngitje të çmimeve të këtyre produkteve e që sipas …

Më Shumë

Zbulim i papritur në Gramsh, ja për çfarë bëhet fjalë

Identifikohen rezerva të konsiderueshme nafte në afërsi të Gramshit. Në territorin e bashkisë së Gramshit ndodhen rezerva nafte. Të dhënat janë grumbulluar nga ekspeditat e huaja gjeologjike dhe nga testimet për naftë që janë kryer në këtë territor. Të dhënat tregojnë se rezerva të tilla ndodhen në afërsi të fshatit …

Më Shumë

LEON Company ka filluar prodhimin e pijeve të distiluara nga mjedrat për tregun gjerman

Fabrika LEON Company me pronar Faton Blakçori ka filluar procesin e destilimit të pijeve nga mjedra, të cilat shumë shpejt do ta gjejnë tregun gjerman dhe atë të BE-së. “Ne kemi kapacitetin e përpunimit deri në 60 T për një muaj, kështu që nëse pesë kompani në rajonin e Llapit …

Më Shumë

Bum ekonomik në Gjermani, 18.3 mld euro plus në arka

Ekonomia gjermane nuk ka të ndalur. Rritja e investimeve dhe e kërkesës së konsumatorëve kanë bërë që për herë të dytë edhe në këtë tremujor ekonomia të shënojë një rritje me 0,6%, bën të ditur Zyra Federale e Statistikave. Sipas “DW”, hovi ekonomik vjen nga brenda vendit. Mjaft kompani gjermane …

Më Shumë

Kosova, e parrezikuar nga vezët e helmuara

Teksa vendet e Bashkimit Evropian janë alarmuar nga skandali i vezëve të helmuara, në Kosovë autoritetet thonë të mos jetë importuar asnjë e tillë. Lamir Thaçi, zëdhënës i Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë, ka thënë se nga BE’ja ka një vit që nuk janë importuar vezë. “Import të vezëve nga vendet e Bashkimit Evropian nuk …

Më Shumë

Lëkurëpunuesit e Prizrenit, të njohur në gjithë botën

Dega e përpunimit të lëkurës ishte më e zhvilluara Përpunimi i lëkurës për shekuj të tërë ishte njëra ndër zejet shumë të rëndësishme për të mbijetuar vetë shoqëria, kurse Prizreni ishte një qendër shumë e rëndësishme për shkak të zhvillimeve historike. Vendosja e sundimit osman u bë pas luftërave pushtuese, …

Më Shumë

Acarohen marrëdhëniet Serbi-Kroaci, arsye importi i mallrave

Qeveria serbe i ka dërguar një notë proteste qeverisë kroate dhe Komisionit Evropian, pas vendimit të Zagrebit zyrtar për të rritur kontrollet mbi importin e produkteve të agrikulturës. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministrja serbe, Ana Brnabiç, e cila ka deklaruar se Beogradi po kontakton edhe me vende të …

Më Shumë

Corriere: Shqipëria si Karaibet

Nuk kanë fund artikujt e mediave të huaja për Shqipërinë, që i thurin lavde bregdetit dhe natyrës së mahnitshme. Paola Cimarelli nga Corriere Adriatico, në rubrikën e udhëtimeve, ka shkruar për vizitën në bregdetin shqiptar – ku nuk ngurron të krahasojë plazhet e Jugut me ato të Karaibeve – qytetet …

Më Shumë