Home / Ekonomi (page 4)

Ekonomi

Ekonomi

Specat e Sveçlës eksportohen në Gjermani e Suedi

Të gjithë bujqit e Llapit thonë se janë të kënaqur me rendimentet e këtij viti. Në këtë rajon janë mbjellë me dhjetëra hektarë speca. Bekim Vokrri thotë se është i kënaqur me grumbullimin e perimeve dhe shitjen, të cilën e realizon në tregjet e vendit. Kjo e ka shtyrë atë …

Më Shumë

Rritet çmimi i naftës

Çmimet e naftës u rritën të premten, me Brent e papërpunuar që po i afrohet 60 dollarë për një fuçi, në mes të pritjeve të shtrënguara të tregut, të nxitura nga komentet e princit të Arabisë Saudite, i cili vendosi të mbështesë zgjerimin e prodhimit të udhëhequr nga OPEC. Parashikimet …

Më Shumë

SHBA, miratohet buxheti 4 trilionë dollarësh

Të enjten, Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan miratoi një projektbuxhet prej 4 trilionë dollarësh për vitin fiskal 2018, një hap më pranë miratimit të një ligji të republikanëve për shkurtimin e taksave. Projektbuxheti u miratua me një diferencë të vogël votash, 216 me 212; të gjithë ligjvënësit demokratë votuat …

Më Shumë

Rritet çmimi i bukës, rrymës dhe duhanit

Janë rritur çmimet e bukëve dhe rrymës në Kosovë krahasuar me një vit më parë, tregojnë statistikat e publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK). Sipas raportit të publikuar ditë më parë nga ASK me titull “Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit”, thekson se çmimi i bukës në …

Më Shumë

Wesley Clark: Po presim Qeverinë e Kosovës të na lejojë investimet

Gjenerali në pension, Wesley Clark, i cili përfaqëson Kompaninë “Envidity”, ka deklaruar se është në pritje të vendimit të institucioneve të Kosovës për lejimin e investimeve në fushën e mineraleve energjetike . Komentet e tij, Clark i ka bërë për “Radion Evropa e Lirë” gjatë qëndrimit në Mal të Zi, …

Më Shumë

ZYRTARE: Nesër lëshohet treni për qarkullim, i ndaluar që nga 2 gushti

Nga 1 tetori pritet të rinisë qarkullimi në linjat e trenave në Kosovë, qoftë edhe pjesërisht, konfirmojnë zyrtarët në Ministrinë e Infrastrukturës. Ndërprerja e këtyre linjave është bërë për shkak të mungesës së mjeteve financiare, të cilat është dashur të sigurohen nga Qeveria e Kosovës. Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, …

Më Shumë

Çmimi i naftës sot ka rënë

Gjatë ditës të sotme, çmimet e naftës janë regjistruar në rënie, si pasojë e të dhënave të fundit që vijnë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës e që nuk lënë shumë hapësira për optimizëm. Në këtë rubrikë ju njohim me ndryshimin e çmimit të naftës në tregjet ndërkombëtare dhe ju …

Më Shumë

Korridori për autostradën Besi -Merdare është aprovuar

Autoritetet kompetente në Prishtinë kanë shprehur gatishmërinë për vazhdimin e punimeve për ndërtimin e pjesës së mbetur të autostradës Prishtinë – Merdare – Nish. Kjo autostradë është vazhdimësi e projektit rajonal Durrës – Prishtinë – Nish. Kjo autostradë në territorin e Kosovës njihet me emrin “Ibrahim Rugova” dhe deri në …

Më Shumë

Qarkullimi i trenave rinis në tetor

Nga 1 tetori pritet të rinisë qarkullimi në linjat e trenave në Kosovë, qoftë edhe pjesërisht, konfirmojnë zyrtarët në Ministrinë e Infrastrukturës. Qarkullimi i trenave në linjat e rregullta ishte ndërprerë që nga 2 gushti. Ndërprerja e këtyre linjave është bërë për shkak të mungesës së mjeteve financiare, të cilat …

Më Shumë

Tregtimi i mishit në Shqipëri, mungojnë matrikullimi dhe siguria në thertore

Zinxhiri i hallkave për të patur një mish të sigurt në vendin tonë nuk funksionon. Eksperti i sigurisë ushqimore Dritan Laçi, shprehet se ekzistojnë shumë probleme të cilat vënë në rrezik shëndetin e qytetarëve. Shqetësimet fillojnë që nga matrikullimi dhe identifikimi i kafshëve, deri te transporti i tyre në thertore, …

Më Shumë