Home / Ekonomi (page 3)

Ekonomi

Ekonomi

Qytetarët më nuk do të paguajnë për veriun, rryma lirohet për 3,5%

Faturat e energjisë elektrike të muajit dhjetor do të vijnë më të lira për rreth 3,5%. KEDS-i, KOSTT-i dhe KESCO janë udhëzuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë që kostoja e furnizimit me energji elektrike për katër komunat e veriut të Kosovës të mos mbulohen më përmes tarifave përfundimtare. Heqja …

Më Shumë

Brenda javës lëshohet për qarkullim rruga e zgjeruar e Veternikut

Zëvendësministri i Ministrisë së Infrastrukturës, Rexhep Kadriu, ka vizituar rrugën e cila është në përfundim e sipër në hyrje të Prishtinës, nga Veterniku. Zëvendësministri Kadriu tha para mediave se kjo rrugë është afër përfundimit dhe se me përmirësimin e kushteve atmosferike, kanë mbetur edhe dy-tri ditë punë që kjo rrugë …

Më Shumë

Si u kapën 200 mijë euro që nga Maqedonia duhej të përfundonin në Kosovë

Dogana e Kosovës gjatë ditës së djeshme ka kapur në Han të Elezit 200 mijë euro para të gatshme, të cilit ishin duke u futur në Kosovë në mënyrë ilegale. Lajmin për Express e kanë konfirmuar zyrtar të Doganës. Në piken Doganore të Hanit të Elezit sot është kapur një …

Më Shumë

Shqipëria pritet t’i jap një pikë doganore Kosovës, në Durrës

Javën e ardhshme me datë 27 nëntor Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë do të mbajnë mbledhjen e përbashkët në të cilën do të diskutohet bashkëpunimi në fushën e ekonomisë si dhe mundësia e hapjes së një pikë doganore të Kosovës në portin e Durrësit. Zëdhënësi i Qeverisë së …

Më Shumë

Skandali “Paradise Papers”, në listë ministri serb Popoviq

Hetimi ndërkombëtar i “Paradise Papers” tregon se, ministri prorus Nenad Popoviq mund të jetë njeriu më i pasur i Serbisë. Nga sa raporton rrjeti i hetimit të krimit dhe korrupsionit “KRIK”, ministri serb i Inovacionit dhe Zhvillimit Teknologjik zotëron të paktën 75 milionë dollarë asete, por me vlerën e tyre …

Më Shumë

BE’ja, e tronditur nga zbulimet e ‘Paradise Papers’

Komisioni Evropian dhe ministrat e Financave të BE-së, të tronditur nga zbulimet e “Paradise Papers”, premtuan sot rritjen e luftës kundër evazionit fiskal. “Ky skandal i ri tregon, edhe njëherë, se disa sipërmarrje dhe individë të pasur janë gati për gjithçka për të mos paguar taksat. Qytetarët evropianë nuk durojnë …

Më Shumë

Sheiku i Katarit i interesuar të investojë në Ohër (VIDEO)

A fitoi Ohri një Subrata Roj të ri? Kjo është aktuale për shkak të takimit të kryetarit të ri të komunës së Ohrit Jovan Stojanovski, me sheikun e Katarit, Al Tani. Siç kishin njoftuar nga komuna, sheiku ka qenë i interesuar të investojë në turizmin e Ohrit, ndërsa i janë prezantuar më shumë lokacione të lira për ndërtimin e …

Më Shumë

Zaev tradhëton shqiptarët: Rruga Kosovë – Shkup nuk do të bëhet

Vetëm 3 milionë euro janë paraparë për rrugën 12.5 kilometërshe Shkup-Bllacë, ndërsa e njëjta as vitin e ardhshëm dhe as në 2019 me gjasë nuk do bëhet autostradë. Ministri Sugarevski këtë rrugë e ka përmendur në grafën e “rindërtimit të rrugëve”, ndërsa nga dhjetëra projekte tjera, ka përmendur vetëm rikonstruimin …

Më Shumë

Zv.ministri i Financave tregon kur dhe sa do të rriten pagat në Kosovë

Rreth 83 mijë njerëz që punojnë në sektorin publik në Kosovë, nga janari i vitit 2018 do të marrin paga më të larta prej pesë përqind. Kështu ka thënë  në Info Magazine Fatmir Gashi, zëvendësministri i Financave dhe Zhvillimit Ekonomik. “Në projekesionet e buxhetiti të 2018 ka hy edhe rritja …

Më Shumë

Ky sektor do të ketë rritje pagash nga janari 2018

Qeveria e Kosovës ka miratuar sot buxhetin për vitin 2018, i cili sipas ministrit të Financave, Bedri Hamza, do të jetë 2 miliardë e 82 milionë euro. Hamza ka bërë të ditur sot në mbledhjen e Qeverisë se në vitin 2018 do të ketë rritje të pagave në sektorin publik. …

Më Shumë