Home / Ekonomi (page 2)

Ekonomi

Ekonomi

“Luftë” për kryeshefin e “Ibër-Lepencit”

Qeveria e Kosovës dyshohet se ka emëruar jashtëligjshëm anëtar bordi në “Ibër-Lepenc” Muharrem Xhemajlin, ish-kreun e OVL-së së UÇK-së, si dhe njëherësh kandidat për deputet i PDK-së. Anëtar i ri është emëruar edhe Liridon Zogiani, po ashtu pjesë e PDK-së. Përmes këtyre dy anëtarëve të rinj pushteti po tenton të …

Më Shumë

“Parajsa e të rinjve”: Qyteza norvegjeze ku adoleshentët fitojnë deri në 500 euro në ditë, kurse të rriturve u ndalohet puna që ata bëjnë (Foto)

  Fëmijët në qytezën norvegjeze alstad, çdo ditë ua prenë gjuhën bakallarëve (lloj peshku), kurse ata që tregohen më të kujdesshëm dhe u shkon mirë për dore kjo punë, mund të fitojnë në ditë deri në disa mijëra kruna norvegjeze. Bakallar është specialiteti kryesor i norvegjezëve, dhe për shkak të …

Më Shumë

Çmimi i naftës vazhdon të bie

Gjatë ditës së sotme çmimet e naftës kanë vijuar të bien, pas një rritje prej 13 për qind që nga dhjetori i vitit të kaluar, mirëpo pavarësisht rënies tregu vazhdon të mbështetet nga kërkesa e lartë dhe ulja e prodhimit. Në bursën e Londrës, nafta Brent po tregtohet me 69 …

Më Shumë

Ulen eksportet Shqipëri-Kosovë

Raporti i fundi i Tregtisë së Jashtme të mallrave, publikuar nga Instituti i Statistikave (INSTAT), ndonëse tregon për një rritje të eksporteve dhe importeve të mallrave gjatë vitit 2017, shifrat janë dëshpëruese në raport me Kosovën për muajin dhjetor 2017, për të cilën u trumbetua një angazhim i shtuar i …

Më Shumë

Ëndrra e madhe drejt shuarjes! Çka po ndodh tani me Bitcion?

Kriptovaluta bitcoin është zhytur masivisht këtë javë duke rënë në 10, 200 dollarë të martën e cila shkaktoi spekulime mbi atë që mund të ketë shkaktuar rënien dhe nëse ajo është në të vërtetë e përdorshme. Bitcoin shënoi rënie në 10, 200 dollarë në shkëmbimet e Bitstamp këtë javë, pasi …

Më Shumë

Shiten 15 milionë makina gjatë 2017-së në BE

Gjatë vitit 2017 në Bashkimin Evropian (BE) janë mbi 15.1 milionë makina të shitura me një rritje prej 3.4 për qind krahasuar me një vit më herët, ku kjo rritje është pothuajse në të gjitha vendet e BE-së. Një në pesë makina të shitura vijnë nga Gjermania apo me 3.4 …

Më Shumë

Rritja e pagave, FMN e paralajmëron Kosovën

Shefi i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) në Kosovë, Ruud Vermeulen, e ka parë me shqetësim vendimin për rritjen e pagave të stafit politik nga kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj. Në një intervistë për gazetën “Zëri”, Vermeulen ka thënë se ky vendim mund t’i nxisë apetitet e sektorëve tjerë për rritje …

Më Shumë

Korrupsioni mban larg Kosovës investitorët nga Britania

Për të bërë biznes në Kosovë është jashtëzakonisht e vështirë. Më shumë ka rëndësi se kë e njeh sesa ajo çfarë dini. Kështu e nis përshkrimin për Kosovën eksperti britanik Johnatan Mitchell në raportin “Britania e Madhe dhe e ardhmja e Ballkanit Perëndimor”, i cili u publikua javën e kaluar. …

Më Shumë

Norma mesatare e inflacionit për vitin 2017 ishte 1.5%

Nga të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK), Indeksi i tërësishëm i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit (IHÇK) krahasuar me muajin dhjetor 2017 me nëntorin e 2017-së në vend i ishte i pandryshuar, shkruan Telegrafi. Përkundër mosndryshimit të IHÇK-së gjatë muajit dhjetor 2017, vërehen disa ngritje e çmimeve. …

Më Shumë