Home / Ekonomi (page 10)

Ekonomi

Ekonomi

Keni euro në xhep? Kemi një lajm shumë të keq për ju

Monedha e përbashkët ka shënuar një tjetër rënie gjatë ditës së sotme në tregun botëror. Kosovarët që nisen drejt Shqipërisë duhet ta dinë se euro kazbritur në 134.24 lekë, sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, 0.06 lekë më pak se një ditë më parë. Ky është një rekord i …

Më Shumë

Hidrocentralet që e shterin lumin Lepenc

Marre! Masakër! Varrosje! Shterje! Euuuuu … – janë vetëm disa prej fjalëve të reagimeve të ndryshme në grupin publik “Syrinika” në Facebook, në fotografinë e aktivistit Jonuz Ahmeti, me të cilën dokumentoi degradimin natyror që shkaktoi ndërtimi i hidrocentralit “Brezovica” në Shtërpcë. Diga tashmë është betonuar në shtratin e Lepencit, …

Më Shumë

​Kështu e presin minatorët e “Trepçës” syfyrin (Foto)

Minatorët e “Trepçës”, padyshim që e kanë një punë të vështirë për ta realizuar. Megjithëse punojnë në kushte jo shumë të përshtatshme, disa nga ta duket të jenë edhe agjërues të muajit të shenjtë të Ramazanit. Një foto e cila po qarkullon në rrjetet sociale shihet se si ata e …

Më Shumë

Leon Company ka filluar me vrull t’i furnizojë me Arka Plastike kompanitë në Kosovë dhe Rajon (FOTO)

Themeluesi dhe pronari i kësaj kompanie Faton Blakçori ka njoftuar se tani Leon Company ka filluar me vrull t’i furnizojë kompanitë e interesuara në Kosovë dhe Rajon me Arka Plastike të cilësisë së lartë, shkruan DritarjaOnline. Leon Company është një prodhues i suksesshëm kosovar i cili po i kontribuon me të madhe ekonomisë …

Më Shumë

Punëtorët e KEK’ut kërkojnë t’u rritet rroga

Në kërkesën drejtuar menaxhmentit të kësaj ndërmarrje, SPEK ka kërkuar që ngritja e pagave për punonjësit KEK’ut të bëhet me fillim nga paga e muajit korrik në vlerën 100.00 euro neto në mënyre lineare. Në kërkesë theksohet se ngritja e fundit e pagave për këtë kategori është bërë në vitin …

Më Shumë

Së shpejti rritet paga minimale

Ministri në largim i Punës dhe Mirëqenies Sociale Arban Abrashi ka deklaruar se së shpejti do të ngritët paga minimale. Përmes Facebook-ut Abrashi ka bërë të ditur se në mbledhjen e rregullt të Këshillit Ekonomik Social, kanë prezantuar analizat e fundit rreth pagës minimale. Në Ministri gjatë javës  thotë Abrashi …

Më Shumë

Vjedhin naftën e mjeteve të TAP, katër të arrestuar në Korçë

Katër persona kanë rënë në prangat e policisë pasi kanë vjedhur një sasi të konsiderueshme naftë nga mjetet që kryejnë punimet për ndërtimin e gazsjellësit TAP. Sipas policisë dy rojet e shoqërisë private të sigurisë fizike Migen Kita, 34 vjeç dhe Shkëlzen Gjoni, 30 vjeç, janë arrestuar në akuzën e …

Më Shumë

PDK-ja dhe LDK-ja nuk planifikojnë rritje pagash deri në 2020-n

As rritje të ndjeshme të buxhetit dhe as paga më të larta nuk kanë paraparë për tre vjetët në vijim partitë që drejtojnë dy koalicionet kryesore oponente për zgjedhjet e 11 qershorit, PDK-ja dhe LDK-ja. Këtë përcaktim e kanë shprehur në një dokument që bashkërisht e kanë miratuar këtë muaj, …

Më Shumë

Abdixhiku: Programi i ri ekonomik i LDK-së, fuqizon ligjin antimafi!

Lumir Abdixhiku, LDK, ka thënë se brenda javës ka me dalë programi i koalicionit LDK-AKR dhe Alternativa. Ai ka thënë se programi parasheh heqjen e tatimit në lëndën e parë, e cila është një ndihmesë e madhe për secilin biznes. Si risi e dytë ka me qenë heqja e TVSH’s …

Më Shumë

Këto janë zonat më të pasura me ar në Kosovë

Miniera e Artanës (ish-Novobërda), është më e pasura sa i përket arit. Llogaritet se në këtë minierë ka resurse të arit deri në 2 mijë e 700 kilogramë. Në Strategjinë minerare të Kosovës janë paraqitur të dhëna për pasurinë nëntokësore të vendit. Ari është njëri prej mineraleve që e pasuron …

Më Shumë