Home / Diasporë (page 7)

Diasporë

Diasporë

Gjermani: Dramë familjare, babai vret dy fëmijët dhe më pas veten

Ngjarja e rëndë ka ndodhur në qytetin Bad Driburg (NRë) – në lindje të Vestfalisë, Babai (33) vrau dy fëmijët  – një djalë (8) dhe një vajzë (5) – përpara se ai të vriste veten. Policia e ka zyrtarizuar lajmin të enjten në mëngjes për “Bild”. “Për informacione të mëtutjeshme …

Më Shumë

Islami: Pashë tmerrin dhe vuajtjet në një kamp të Francës ku jetojnë refugjatët tanë (FOTO)

Profesori universitar dhe njohësi i çështjeve të sigurisë Avni Islami, gjatë një udhëtimi për në Francë, ka vizituar kampin e refugjatëve të qytetit të Metzit, ku ka treguar për tmerrin dhe vuajtjet e refugjatëve shqiptarë që aty ka parë. Islami gjatë bisedave që kishte bërë me refugjatët në atë kamp, …

Më Shumë

Rreth 6 miliardë euro remitenca nga diaspora

Rreth gjashtë miliardë euro për periudhën 10 vjeçare, llogaritet të jetë shuma e parave të dërguara nga emigrantët kosovarë për familjet e tyre në Kosovë. Shuma e remitencave që për çdo vit hyjnë në Kosovë, është rreth 600 milionë euro, me përjashtim vitet 2011 dhe 2012, qё mund tё jetё …

Më Shumë

Në Zvicër kërcet dajaku, ja çfarë i ka ndodhur Mensurit të “Stupcave” (Video)

Mensur Sfaqiu është gjendur në një situatë të pazakontë. Në një video të siguruar nga lajmi.net ai shihet se është në një hotel në Zvicër, ku policia po ndërhynte në ndarjen dhe arrestimin e disa personave që ishin duke u rrahur mes vete. Mensuri ishte habitur me ngjarjen teksa po …

Më Shumë

Aksidentohen keq 3 adoleshentë shqiptarë, humb jetën njëri (Video)

Një aksident tragjik ka ndodhur ditën e sotme në orët e para të mëngjesit. Tre adoleshentë shqiptarë që udhëtonin me një automjet tip “Golf” në Itali janë aksidentuar si pasojë e shpejtësisë së madhe.   Mësohet se njëri prej tyre ka humbur jetë. Ende nuk dihen identitetet, por policia italiane …

Më Shumë

Shqiptarët që jetojnë në Itali marrin lajmin e shumëpritur

Italia është atdheu i dytë për 467.687 shqiptarë, të cilët jetojnë atje si emigrantë.  Të dhënat janë nga instituti italian i statistikave, Istat, i cili shton edhe 80 mijë të tjerë, të cilët tashmë kanë marrë nënshtetësinë italiane. Më tej, janë edhe komunitetet me origjinë shqiptare, që jetojnë prej shekujsh …

Më Shumë

Humanisti zviceran bënë me shtëpi të re familjen gjilanase (FOTO)

Shtatë anëtarët e familjes së Nazim Isufit sot u bënë me shtëpi të re. Gëzimin më të madh e kishin fëmijët e kësaj familje. Prej kohësh familja Isufi kishin jetuar në një bodrum të vjetër në lagjen ‘Dardania’ të Gjilanit. Në pamundësi për të ndërtuar shtëpi ata kishin kërkuar ndihmë …

Më Shumë

Kryetari i LSHB-së, Tahir Veliu vizitoi shkollën shqipe në Calgary, Kanada (FOTO)

Gjatë qëndrimit në Calgary të Kanadas, kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu, ka vizituar shkollën shqipe, ku u takua me nxënës të kësaj shkolle, aktivistë të komunitetit dhe prindër. Kryetari Veliu u ka dhuruar të gjithë nxënësve flamuj kombëtar dhe librin “Platforma për Shqipëri të Bashkuar”. Veliu, …

Më Shumë

Në Calgary u themelua Dega e LSHB-së për krahinën e Albertës në Kanada

Dje, më 8 Prill në Calgary të Kanadas u mbajt takimi themelues i Degës së Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar për Alberta. Takimin themelues të Degës së LSHB-së për Alberta e hapi, kryetari i Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze në Calgary, Dorian Londo, i cili ishte edhe organizues dhe mbështetësi kryesor i themelimit …

Më Shumë

Kampioni i botes në WBU Tefik Bajrami i jep mbështetje aktivitetit vullnetar

Kampioni i botes në versionin WBU Tefik Bajrami gjatë këtyre ditëve që po viziton atdheun e tij Kosovën, po realizon vizita të shumta në institucione dhe organizata që realizojnë aktivitete vullnetare, shkruan DritarjaOnline. Uragani Shqiptar sot në Podujevë ka vizituar një aktivitet vullnetar i organizuar nga Iniciativa Vullnetare “RB” në …

Më Shumë