Home / Diasporë (page 6)

Diasporë

Diasporë

Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare në biseda për eksportin direkt të mjedrave nga Kosova në Gjermani (FOTO)

Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Gjermani është duke dhënë një kontribut të rëndësishëm në krijimin e lidhjeve ekonomike në mes të Gjermanisë dhe Kosovës. Këto ditë kryetari i kësaj organizate Mustafë Abazi bashkë me nënkryetarët Bekim Borovci dhe Fatos Xhafolli, si dhe drejtuesit e tjerë, janë duke biseduar …

Më Shumë

U plagos me thikë pas sherrit për një femër, humb jetën adoleshenti shqiptar në Itali

Një adoleshent shqiptar ka humburjetën pasi u plagos me thikë nga një bashkëmoshatar ditën e djeshme raportojnë mediat italiane. Ngjarja ka ndodhur dje në Stradella të Pavias në Itali dhe sipas “Corriere”, motivi i sherrit ka qenë për një vajzë. Të rinjtë janë grindur për herë të parë të dielën …

Më Shumë

Autobusi përplot me mërgimtarë niset për Kosovë, në përkrahje të Vetëvendosjes (VIDEO)

Në afrimin e ditës së zgjedhjeve nacionale në vend, kandidati për deputet nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje Dardan Molliqaj ka publikuar një video në të cilën shihen mërgimtarë të shumtë të cilët janë nisur për të ardhur në Kosovë, në mënyrë që të mund të votojnë. Me këtë rast, Molliqaj …

Më Shumë

Kapet me kokainë dhe heroinë, arrestohet shqiptari në Zvicër

Dy persona janë arrestuar së fundmi në Zvicër, një shqiptar dhe një portugez, identiteti i të cilëve nuk bëhet i ditur nga mediat lokale. Një prej tyre u arrestua teksa ishte si pasagjer në një taksi në distriktin 9 të qytetit. Atij iu sekuestruan 200 gr heroinë. Ndërsa bashkëpunëtori i …

Më Shumë

Zymer Mehani: Poeti mërgimtar, Sahit Shala nuk ka të ndalur…

Shkruan prof. Zymer Mehani… Poeti mërgimtar z. Sahit Shala nuk ndalet së shpërndari falas ekzemplarë të librave të tij :”Lahuta e Kosovës”, “Malli e brenga”, “Zëri i shtegtarit dhe “Valët e jetës”. Veç bibliotekave të kryeqytetit, Prishtinës, librat e poetit Shala deri më tani janë shpërndarë edhe në disa shkolla …

Më Shumë

Nxënësi shqiptar Aleksandros Beqari mori çmimin nga Presidenti Donald Trump (FOTO)

Nxënësi shqiptar Aleksandros Beqari është nderuar nga Presidenti Donald Trump me çmimin si njëri ndër dhjetë nxënësit më të mirë në Amerikë. Këtë lajm e konfirmoi për redaksinë DritarjaOnline e ëma e Aleksandros, poetja Teuta Osmani. “Nuk përmbahem dot nga gëzimi për çmimin që mori im bir Aleksandros nga Presidenti …

Më Shumë

Eris Abedini, emër premtues në futbollit evropian

Eris Abedini , një emër i panjohur për futbollin shqiptar,në veçanti atë Kosovar,por jo edhe për skenën zvicërane. Anëtari i FC Chiasso, Eris Abedini,me prejardhje nga Kosova, po ndjeket me vëmendje nga menaxherë të ndryshëm, sipas të cilëve konsiderohet si mesfushori më i talentuar në futbollin zvicëran. Mediat zvicërane i …

Më Shumë

Kosovare Rrustemi zgjedhet deputete e Derendingenit në kantonin e Solothurnit në Zvicër

Shqiptarja nga Zhegra e Gjilanit Kosovare Rrustemi e cila kishte kandiduar në asamblenë komunale të Derendingenit të kantonit Solothurn, sot është zgjedhur deputete me një shumicë solide të votave, njofton për DritarjaOnline menaxheri i saj për media Ferhat Rrustemi. Ajo bëhet shqiptarja e parë dhe e vetmja deri më tash …

Më Shumë

De-aktivizimi i bombave, evakuohen mijëra njerëz në Gjermani

Rreth 50.000 njerëz do të evakuohen sot nga shtëpitë e tyre në Hanover për shkak të de-aktivizimit të pesë bombave të mbetura nga koha e Luftës së Dytë Botërore. Ky është operacioni i dytë i këtij lloji në Gjermani dhe evakuimi do të përfshijë dhjetëra popullsi nga qyteti, një spital …

Më Shumë

Franca voton, Le Pen apo Macron?

Rezultati i këtyre zgjedhjeve do të ndikojë në çerdhet ekstremiste në Siri e deri te bursat në Hong Kong dhe Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, shkruan agjencia AP. Kur bëhet fjalë për Evropën, zgjedhjet presidenciale sipas vlerësimeve të agjencisë AP, për nga pasojat mund të kalojnë edhe Brexit. …

Më Shumë