Home / Diasporë (page 5)

Diasporë

Diasporë

`Blick`: Në “Kantonin e Kosovës”, pa kosovarët e Zvicrës nuk ec pothuaj asgjë!

“Kantoni i Kosovës” është titulli me shkronja të mëdha, të theksuara, ndërsa “Pa kosovarët e Zvicrës, në shtetin e ri nuk ecën pothuaj asgjë” është nëntitulli i artikullit të gazetës “Blick”. Ky është i pari në serinë e artikujve mbi Kosovën dhe nga Kosova që kjo gazetë dhe portali ‘blick.ch’ …

Më Shumë

E kend e viziton ‘diaspora’?

Donika Gashi – Nanën, babën, motrën, vllaun. (A nuk asht edhe obligim kjo?!) Kujt i ndihmon ‘diaspora’? – Po këtyne. T’vetve. Do t’kish me qenë mirë sikur mos t’kish pasë nevojë për ndihmë! (Pa i lanë anash edhe ndihmat humanitare që jepen për të sëmurët e fmitë në nevojë.) ‘Diasporën’ …

Më Shumë

Sot në Prekaz nis manifestimi Dita e Diasporës

Sot në Prekaz, në kompleksin memorial “Adem Jashari”, nën patronazhin e Ministrisë së Diasporës, mbahet manifestimi Dita e Diasporës. Manifestimi fillon në orën 19:00, me homazhe te varrezat e familjes Jashari, për të vazhduar në orën 20:00 me programin kulturo-artistik të grupit muzikor vokal “Kvali” nga Sllovenia, i udhëhequr nga …

Më Shumë

Dunavi i Malësisë së Karadakut bashkon mërgimtarët

Malesia e Karadakut kjo trevë mikëpritese atdhetarie bujarie ngrohtesie ka vite që çdo të diel korriku në Fshatin Dunav organizon takime me mërgimtarë e shqiptarë nga mbarë viset etnike. Isha dhe vet i ftuar në fshatin e patriotit Sylejman Osmani veprimtar i LPK -së dhe fondit Vendlindja thërret të UÇK …

Më Shumë

Munih: Takim i rëndësishëm për mësimin plotësues në gjuhën shqipe për Bavari

Këshilli Nismëtar për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari, në bashkëpunim me Konsullatën e Përgjithshme të Republikës së Kosovës dhe Konsullatën e Përgjithshme të Republikës së Shqipërisë në Munih, me Ministrinë e Diasporës të Republikës së Kosovës, në bashkëpunim edhe me shoqatat dhe bizneset, me mësuesit dhe prindërit që …

Më Shumë

Mërgimtarët që po nisen drejt Kosovës po maltretohen nëpër kufijë

Mërgimtarët të cilët po vijnë në Kosovë për pushime, si gjithmonë po përballen me pritje në kufi dhe kjo nuk ka ndryshuar as në këtë verë. Fillimisht, kolona të gjata janë regjistruar në kufirin Kroaci-Serbi. Vetura të shumta janë parë në hyrje të Serbisë, dalje të Kroacisë, por jo edhe …

Më Shumë

Shqiptari donte të martohej për letra në Angli, kontrata që i jep vajza e ka shokuar (Foto)

Të gjithë shqiptarët e dinë tashmë sagën e sakrificave të emigrantëve, sidomos në Angli, për të përfituar nënshtetësinë e huaj. Kjo është kopja e kontratës martesore ndërmjet një shqiptari dhe një shtetase polake në Angli dhe duhet thënë se kushtet janë shumë interesante. “Përshëndetje JOQ! Për të gjithë ata që …

Më Shumë

Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare në biseda për eksportin direkt të mjedrave nga Kosova në Gjermani (FOTO)

Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Gjermani është duke dhënë një kontribut të rëndësishëm në krijimin e lidhjeve ekonomike në mes të Gjermanisë dhe Kosovës. Këto ditë kryetari i kësaj organizate Mustafë Abazi bashkë me nënkryetarët Bekim Borovci dhe Fatos Xhafolli, si dhe drejtuesit e tjerë, janë duke biseduar …

Më Shumë

U plagos me thikë pas sherrit për një femër, humb jetën adoleshenti shqiptar në Itali

Një adoleshent shqiptar ka humburjetën pasi u plagos me thikë nga një bashkëmoshatar ditën e djeshme raportojnë mediat italiane. Ngjarja ka ndodhur dje në Stradella të Pavias në Itali dhe sipas “Corriere”, motivi i sherrit ka qenë për një vajzë. Të rinjtë janë grindur për herë të parë të dielën …

Më Shumë

Autobusi përplot me mërgimtarë niset për Kosovë, në përkrahje të Vetëvendosjes (VIDEO)

Në afrimin e ditës së zgjedhjeve nacionale në vend, kandidati për deputet nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje Dardan Molliqaj ka publikuar një video në të cilën shihen mërgimtarë të shumtë të cilët janë nisur për të ardhur në Kosovë, në mënyrë që të mund të votojnë. Me këtë rast, Molliqaj …

Më Shumë