Home / Diasporë (page 4)

Diasporë

Diasporë

Shënime, nga një udhëtim mbresëlënës: VIZITË, NË VERMOSH DHE TE BURRI I MALËSISË, VESEL MITAJ…

Ejup Krasniqi, Kiel-Gjermani 1. U nisa nga Kosova me bshkëshorten time, Mrikën, nëpër Rrugën „Ibrahim Rugova“. Në pikën e kalimit, me një buzëqeshje domethënëse, kufitarët na shprehin mirëseardhje, nga Atdheu, për në Atdhe. Zbritëm ngadalë, „Rrugës së Kombit“, andej ku shpesh majat e kodrave puthin qiellin. Ndalemi në Rrëshen, për …

Më Shumë

Mërgimtarja nga Kosova Arbana Vula shpallet fituese e projektit Liderët e së Nesërmes në Venecia të Italisë

Arbana Vula, një vajzë 21 vjeçare e lindur në Kosovë, e cila jeton dhe vepron në Gjermani, sot ka arritur të shpallet fituese e projektit Liderët e së Nesërmes që u mbajt në qytetin e Venecias të Italisë. Projekti i saj ishte mjaft frytdhënës i cili kishte të bënte me …

Më Shumë

Kosovari me restorantin e tij ushqen të prekurit nga uragani

Pronari i restorantit italian “Verona”, Kujtim Lokaj, refugjati nga Kosova, e di se çfarë do të thotë kur humbet të gjitha, shkruan CBS News. Lokaj, që jeton dhe punon në restorantin e tij në Dallas, SHBA, ka përgatitur ushqim për qindra të evakuuar nga uragani Harvey që ka goditur Houstonin. …

Më Shumë

Vdesin dy shqiptarë nga Kosova në një aksident trafiku në Gjermani

Dy shqiptarë me origjinë nga Malisheva e Kosovës kanë mbetur të vdekur pas një aksident trafiku në Gjermani. Indeksonline mëson se bëhet fjalë për një qift të ri. Personat në fjalë janë Labinot Kastrati dhe Elmedina Kastrati 24 vjeçare.

Më Shumë

Një kandidate shqiptare për deputete në Austri (Foto)

Në zgjedhjet e ardhshme nacionale të Austrisë këtë vit kandidatë për deputete do të jetë edhe një shqiptare. Drita Cacaj do të jetë kandidatja për deputete nga qyteti I Vjenës, e përfshirë në listën e Sebastian Kurz. Kurz është ministër i jashtëm i Austrisë, i cili ditëve të fundit është …

Më Shumë

Bashkatdhetarëve u humb durimi në kufirin Serbi-Kroaci, veturat me targa serbe s’presin (Video)

Qytetarët e Kosovës, të cilët jetojnë në vende të ndryshme perëndimore, gjatë kthimit të tyre nuk ballafaqohen me pritje të gjata vetëm në pikat kufitare Kosovë-Serbi. Pritjet raportohen të jenë maratonike edhe në dalje me kufirin Serbi-Kroaci. Lexuesit e albinfo.ch kanë njoftuar se në kufirin në mes të Serbisë dhe …

Më Shumë

Klement Tinaj nga Vermoshi, në fushatë për Kandidat për Guvernator të Kalifornisë

A do të jetë Klement Tinaj një Arnold Schwarzenegger tjetër për Guvernator i Kalifornisë. Kandidati për Guvernatorin e Kalifornisë, Klement Tinaj, zyrtarishtë, njofton stafi i tij elektoral, ka nisur fushatën e tij me ambicjen e madhe, për t’u bër Guvernator i shtetit më të madh në Shtetet e Bashkuara të …

Më Shumë

Dyer dhe zemra të hapura…

(Është  Atdheu ynë i dashur, që na bashkon) Laver Niku* 1. Për traditë më shumë, stina e verës edhe për  Shoqatën Atdhetare-Kulturore “Bijtë e Shqipes”, në Filadelfia të Amerikës, mendohet si periudhë pushimi.  Kështu, më parë, së bashku me miqtë, që na nderuan, Shoqata jonë festoi bukur 15- vjetorin e …

Më Shumë

Ngrihen shqiptarët e Irakut në mbrojtje të origjinës (Video)

Komuniteti Shqiptarë i Irakut të cilën deri më sot nuk janë prononcuar si të tillë janë ngritur peshë si të Krishterë dhe Musliman për të mbrojtur identitetin dhe origjinën e tyre. Shkruan Press Independent Video e dërguar nga një Irakien me origjinë Shqiptare gazetarit Leon Molla i cili mban kontakte …

Më Shumë

Mërgimtarët tanë janë bërë objekt akuzash, dhe jo gjithmonë pa të drejtë

Përveç aksidenteve të shumta që po shkaktojnë në trafik, ata po dëshmojnë çdo ditë e më shumë se jeta në perëndim nuk i ka gdhendur fare, shkruan vizioni.info. Ky fakt bazohet në mënyrën se si bashkatdhetarët tanë parkojnë veturat. Më shumë se gjithçka flet fotoja e mëposhtme e cila është …

Më Shumë