Home / Diasporë (page 3)

Diasporë

Diasporë

“Shqiptari” shtiu me armë për dasmë midis Gjermanie, pak më vonë arrestohet për terrorizëm (Video)

Ky auslander për nder të martesës kishte vargisur veturat me nga një peshqir në to, dhe shtinte me armë në ajër pa ndërprerë për të festuar dasmën e tij. Ky veprim i tij u regjistrua me telefona nga kalimtarët qe ishin të tmerruar nga ky lloj festimi të cilin nuk …

Më Shumë

Deputeti grek dridh Parlamentin e Greqisë, “sulmon” Ministrin e Arsimit: Nuk je grek, je shqiptar! (VIDEO)

Manolis Glezos, deputeti i parlamentit grek, kishte mbajtur një fjalim, që nga grekët ishte cilësuar si nëj nga fjalimet më të fuqishme dhe i papritur. Ai i kishte kërkuar Ministrit të Arsimit Konstantinos Arvanitopoulos, të deklarohet se a është shqiptar apo grek. “Ke emër të huaj, nuk ke emër grek. …

Më Shumë

Çifti shqiptar surprizon italianët, gjesti i tyre është fisnik

Carola Balzaroti e cila ka një supermarket nën drejtim në zonën e Magentës ka përjetuar një ngjarje të veçantë gjatë ditës së djeshme. Një çift shqiptarësh kanë paguar paratë për një grua të moshuar, e cila nuk i kishte mundësitë ekonomike për të paguar ç’ka kishte vendosur në shportën e …

Më Shumë

Shqiptari ia shpëton jetën foshnjës zvicerane (FOTO)

Ankthi më i madh i një nëne ka ndodhur dje në Zurich. Derisa po priste në platformë trenin bashkë me foshnjën e saj 4 muajshe, një nënës 34 vjeqare i rrëshqiti karroca bashkë me foshnjën poshtë në shina. Në hekurudhën e Zurichut ku trenat qarkullojnë çdo minutë, kjo ngjarje shumë …

Më Shumë

Dy vëllezër kosovarë, njëri ushtar i FKS-së e tjetri i Ushtrisë Amerikane

Vëllezërit nga Kosova, Nue dhe Robert Shala të dy janë ushtarë, por mbajë uniformën e dy shtetev të ndryshme. “Nue Shala dhe Robert Shala, këta janë dy vëllezër kosovarë pjesë të dy ushtrive më të forta të botës. Roberti është ushtar i marinsave amerikanë, kurse Nue është ushtar i FSK-së. …

Më Shumë

Ellen DeGeneres Show: Shqiptarja e parë në emisionin e famshëm (Foto)

  Është padyshim një ndër programet më të suksesshëm jo vetëm në SHBA, por në të gjithë botën. Mirëpo, deri më sot, asnjë personazh shqiptar nuk është ulur në studion e famshme dhe mesa duket, momenti më në fund ka ardhur. Bëhet fjalë për këngëtaren shqiptare Rita Ora, e cila …

Më Shumë

Presidenti i Francës dekoron Murtezajn me “Urdhrin Kombëtar të Meritës”

Valon Murtezaj, profesor universitar në Paris dhe ish-zëvendësministër i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, për merita të shquara, me dekret të Presidentit të Republikës franceze është dekoruar me Urdhrin Kombëtar të Meritës. Murtezaj është graduar me titullin e lartë, Oficer i Urdhrit Kombëtar të Meritës. Kjo dekoratë, u …

Më Shumë

Visar Rexhepaj ish luftëtari humanisti dhe afaristi i suksesshëm

Visar Rexhepaj është një hero i gjallë, invalid i UÇK -së dhe një nga celulat e orëve të para në ZOD dhe me gjerë. Visari është njeri modest human atdhetar i palëkundur dhe sot një afarist i respektuar me montazh shtëpish në Radac dhe Zvicër. Sot është patriotizem hapja e …

Më Shumë

Profil – 21 vjeçarja shqiptare që garon për deputete në Austri

21 vjeçarja nga Kosova, Serafina Demaku është kandidate për deputete në Parlamentin e Austrisë. Demaku garon për deputete në kuadër të Partisë Socialiste të Austrisë, në zgjedhjet e parakoshme parlamentare që do të mbahen në këtë vend më 15 tetor. Kush është Serafina Demaku? Periskopi ka zhvilluar një bisedë me Serafina Demakun, e cila aktualisht është në vitin e tretë …

Më Shumë

Boksieri dhe teologu “kryqëzojnë dorëzat” për integrimin e të huajve

Sportet marciale (luftarake) mund të kenë efekt parandalues dhe të ndihmojnë integrimin. Për këtë janë buindur tashmë boksieri i njohur Tefik Bajrami dhe teologu Daniel Ammann. Një artikull i publikuar në portakin e SRF-së tregon se si e përdorin dy të përmendurit boksin për të integruar të rinjtë me prejardhje …

Më Shumë