Home / Diasporë (page 20)

Diasporë

Diasporë

Shoqata “Çamëria” Kosovë në mënyrë solemne themeloi Degën e Podujevës (VIDEO&FOTO)

Sot në Sallën e Qytetit në Podujevë u themelua Dega e Podujevës e Shoqatës “Çamëria” Kosovë. Në këtë mbledhje u zgjodh kryesia e Këshillit Inicues të kësaj dege, për ta përgatitur brenda 3 deri 6 muajve Kuvendin zgjedhor të Degës, shkruan DritarjaOnline. Në këtë mbledhje solemne, përpos kryetarit të Shoqatës, …

Më Shumë

Gjermania dëbon 56 familje shqiptare

Autoritetet bavareze kanë njoftuar se gjatë këtij viti kanë dëbuar më shumë se 3 mijë persona, azilkërkues, shumica e tyre nga Ballkani. Sipas Ministrisë së Brendshme, vetëm të mërkurën, autoritetet kanë refuzuar kërkesën për azil ndaj 56 shtetasve kosovarë dhe shqiptarë. “Ministria e Brendshme gjithashtu ka refuzuar kërkesën për azil …

Më Shumë

Takim i degëve të Shoqatës “Çamëria” Kosovë në selinë qendrore të saj (FOTO)

Në Selinë qendrore të Shoqatës “Çamëria” Kosovë në Prishtinë, u takuan kryetarët e disa degëve të kësaj shoqate, të kryesuar nga kryetari Nexhmi Muçiqi. Qëllim i këtij takimi ishte bashkërendimi i aktiviteteve të degëve të shoqatës me Kryesinë qendrore, duke e ditur se kjo shoqatë dita ditës po zgjerohet me …

Më Shumë

Me diasporën, jo thjesht gjuha dhe paratë

Tirana zyrtare ka plotësuar një kërkesë të kahershme politike për një samit të diasporës, i cili ka ulur siparin mbrëmjen e të dielës. Paçka pritshmërive, propagandës dhe mënyrës sesi është zhvilluar, mungesave të mëdha, ku u shqua veçanërisht ajo e presidentit aktual, samiti duhet vlerësuar se nisi një udhë, serioziteti …

Më Shumë

Shoqata “Çamëria” Kosovë themeloi edhe një Degë të re, tani në Klinë (FOTO)

Sot në Komunën e Klinës, në një ambient solemn, u bë themelimi i Degës së Shoqatës “Çamëria” Kosovë për Klinën. Kuvendi me vota zgjodhi për kryetar të Degës Ismet Arifajn, shkruan DritarjaOnline. Kryetari i kësaj Shoqate, Nexhmi Muçiqi, është ndier i kënaqur me përkrahjen dhe interesimin që ka pasur në këtë …

Më Shumë

Interesim i madh në Diasporë për themelimin e degëve të Shoqatës “Çamëria” Kosovë (FOTO)

Shoqata “Çamëria” Kosovë që nga themelimi i saj, çdo ditë e më shumë po zgjerohet me degët e formuara në të gjitha trojet etnike shqiptare. Ky sukses po arrihet si rezultat i punës së palodhshme të kryetarit të kësaj shoqate, Nexhmi Muçiqi, si dhe i bashkëpunëtorëve të ngushtë të kryesisë …

Më Shumë

Gjendet një shqiptar i vrarë me armë në Janinë

Policia greke ka gjetur trupin e pajetë të një mashkulli shqiptar në Janinë. Mediat greke raportojnë se shqiptari ka në trup plagë të shkaktuara nga armë zjarri. Shqiptari i paidentifikuar ende u gjet i vdekur në një zonë pranë kufirit Greqi-Shqipëri. Policia e gjeti kufomën pas sinjalizimeve nga banorët në …

Më Shumë

Nis Mbrëmja Gala e Samitit të Diasporës, i pranishëm Ilir Meta

Ka nisur Mbrëmja Gala e natës përmbyllëse të Samitit të Diasporës, i cili zgjati plot tre ditë. Në mbrëmjen e kësaj të diele, që po mbahet në Pallatin e Kongreseve, janë të pranishëm mes të tjerave mjaft krerë të politikës shqiptare mes të cilëve edhe kreu i Kuvendit të Shqipërisë …

Më Shumë

LSHAKSHGJ në Ennepetal po kremton 10-vjetorin e themelimit (FOTO)

Lidhja e Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani (LSHAKSHGJ) është duke kremtuar 10-vjetorin e themelimit dhe ekzistimit. Në qytetin Ennepetal janë mbledhur mërgimtarët nga Gjermania; shkrimtarë, artistë dhe krijues, të cilët janë bërë bashkë për të kremtuar këtë përvjetor, si dhe për të thelluar bashkëpunimin mes tyre në fushën …

Më Shumë

Shqiptari i Asamblesë në Nju Jork: Pse shqiptarët s’duhet ta kenë frikë Trump

Nga Anxhela Ferra Samiti i Diasporës ka mbledhur në Tiranë, rreth 1000 anëtarë të diasporës shqiptare nga 40 vende të botës. Nën sloganin “Të pandarë për Shqipërinë”, ditën e sotme janë zhvilluar disa takime. Një prej tyre ishte dhe takimi i zhvilluar në ambjentet e Ministrisë së Jashtme me temën: …

Më Shumë