Home / Diasporë (page 2)

Diasporë

Diasporë

Bulliqi: Ne udhëhiqemi nga një ideal i shqiptarizmës, dhe i pathyeshëm për Atdheun: Ruajtja e tërësisë territoriale të Kosovës

Shoqata :”Yjet e Kosovës” Emmendingen në një ambient madhështor në sallën e stërmbushur dhe tingujt e muzikës të shoqëruar me zërin dhe këngën shqipe të Naim Abazit dhe Mihrije Brahes kanë festuar Ditën e flamurit dhe ditëlindjes së Dr. Rugovës. Në pamundësi që të marrë pjesë Dr.Shpejtim Bulliqi i drejtohet …

Më Shumë

Orë letrare festive me rastin e Ditës së Flamurit në Vjenë

Hazir MEHMETI, Vjenë Një kurorëzim afirmativ letrar, fitues i konkursit të mbështetur nga Ministria e Diasporës në Vjenë. Tregimi “I huaj” me autor Hazir Mehmeti, vendi i parë në prozë. Poezitë “Në shkon ti…” e Besim Xhelilit dhe “Serenatë” e Hazir Mehmetit fituese të vendit të parë. Mirënjohje për gjithë …

Më Shumë

Qifti shqipetar, qifti ma i bukur ne zvicer…

Fat.Zufi… Jane keto inicjalet apo shkurtesat e qifitit ma te bukur ne zvicerr. Emrat e vertet skam mujt me i kuptu asniher. Por ne instagram keta jane te njohur me pseoudonimin Fat.Zufi. Profili i tyne asht teper i vizitum nga qiftet dhe rinia, shqipetare por edhe nga nacionalitetet tjera. Ata …

Më Shumë

ZVICRA – DANIMARKA, DHE TETË SHTETET TJERA MË TË SIGURTA NË BOTË

Indeksi Global i Paqes për vitin 2016 së fundmi është publikuar nga Instituti për Ekonomi dhe Paqe, dhe ka zbuluar shtetet më të sigurta në botë. Edicioni i dhjetë i këtij raporti, i cili është publikuar me 8 qershor, ka vlerësuar 163 shtete në bazë të niveleve të paqes dhe …

Më Shumë

Musa Jupolli: LKSHM, Koblenz, 25 nëntor 2017

Është një Ditë madhore, mos të mbetet vetëm në letër të bardhë Filozofia jonë kombëtare e gatshme për guxim të fjalës së lirë, për guxim të kritikës, kritikës së letrave, në guxim ndaj të gjitha negativizmave që ka kapluar Atdheun tonë ! Krijuesi nuk njeh dhe nuk përdor fjalët e …

Më Shumë

Hysni Elshani atdhetar dhe humanist i madh

Drenica djepi i shqiptarisë kjo vater e madhe kombëtare përveç që është tempull atdhetarie dije kulture dhe sporti ,është dhe vend i njerezeve bukëdhenes e humanist. Këto virtyte të larta i ka z Hysni Elshani shok e vëlla jete i imi nga nje familje me tradita dikur ish futbollist kontribues …

Më Shumë

Agron Zeqiraj tifozi i madh i Messit dhe Kombëtares

Bashkëatdhetari ynë që jeton dhe vepron me dekada në SHBA mërgimtari atdhetar shoku e vëllau im Agron Zeqiraj është tifozi numër një i jashtëtokesorit futbollistit numër një Leo Messit dhe sportit shqiptar. Ai ka ndjek në disa turne në SHBA Barcelonen Messin yjet tjera dhe përballjet Argjentinë-Brazil. Agroni njeh futbollin …

Më Shumë

Rrjeti i Bizneseve Shqiptare në Berlin fton bizneset shqiptare në takimin vjetor (FOTO)

Rrjeti i Bizneseve Shqiptare me seli në Berlin ka dal në opinion me një ftesë për të gjitha bizneset shqiptare që veprojnë në shtetet perëndimore, që të marrin pjesë në takimin e tyre përmbyllës vjetor. Në këtë takim do të bisedohet për proceset e deritanishme si dhe prioritetet për vitin …

Më Shumë

Aksidenti i tmerrshëm me kamion i merr jetën shqiptarit

Një shofer kamioni është përfshirë në një aksident me vdekje mëngjesin e sotëm rreth orës 07:30 në autostradën Brennero në Itali. Viktima është një 48-vjeçar i lindur në Shqipëri dhe banues në Gjermani. Identiteti i tij nuk është bërë me dije nga autoritetet italiane, ndërsa sqarohet se në aksident u …

Më Shumë

Fatjona Maliqi ekzekuton veprën më të madhe të Sebastian Bah në Gjermani

Pianistja e njohur 21 vjeçare, Fatjona Maliqi nga Gjilani tani është duke i prekur majat e suksesit në skenat muzikore në Gjermani. Fatjona është edhe studente e pianos në Münster të Gjermanisë. Ajo është fituese e shumë çmimeve absolute, të para dhe çmimeve speciale. Por, njëri nga çmimet më të …

Më Shumë