Home / Diasporë (page 10)

Diasporë

Diasporë

Murati: Paratë e diasporës do t’i përdorim në mënyrë sa më efektive (Video)

Ministri i Diasporës në Qeverinë e Kosovës, Valon Murati, ndodhet në Shtetet e Bashkuara, për takime me përfaqësues të diasporës dhe aktivitete të tjera. Murati u bëri thirrje përfaqësuesve të diasporës së Kosovës në Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera që të regjistrohen në sistemin e Ministrisë, për të …

Më Shumë

Shqiptarja emërohet drejtoreshë e një spitali të lindjeve në Gjermani

Dr. Flutura Dede sjell me vete të gjitha parakushtet dhe kualifikimet që nevojiten për një maternitet me nivel të lartë mjekësor dhe me renome mbi regjionale, çfarë është ai i spitalit “Stilling”. Ajo lexon shumë, udhëton me dëshirë, jeton prej pothuaj tridhjetë vitesh në Siegen. Fjala është për Dr. Flutura …

Më Shumë

Leonora Jakupi dhe shqiptarët në Gjermani nisin festën e Pavarësisë. Shikoni si festojnë ata (Foto+Video)

Një festë e vërtetë është organizuar mbrëmë në Waiblingen të Gjermanisë, për nderë të përvjetorit të 9-të të pavarësisë së Kosovës. Qindra bashkatdhetarë të mbledhur në mbrëmjen e organizuar nga FC Kosova, janë argëtuar me një program kulturoro-artistik që u mbajt në vigjilje të Pavarësisë së Kosovës. Nata festive e …

Më Shumë

Po funksionon me sukses Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Gjermani

Afaristët shqiptarë që jetojnë dhe veprojnë në Gjermani, kanë themeluar organizatën e tyre me emrin, Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare në Gjermani. Kjo organizatë ka ofruar afaristët shqiptarë rreth një tryeze për të bashkëpunuar mes veti, por edhe njëkohësisht u është krijuar mundësia e hartimit të një strategjie të …

Më Shumë

Itali: Arrestohet shqiptari, transportonte 38 kilogramë drogë

Policia italiane ka vënë në pranga një 28-vjeçar nga Shqipëria për trafik të lëndëve narkotike. Burime zyrtare nga policia tregojnë se bëhet fjalë për Daid Rebeshi, i cili mësohet të jetë klandestin në territorin italian. Policia italiane i ka sekuestruar të riut shqiptar një sasi prej 38 kg marijuanë, e …

Më Shumë

Ramadan Bozhlani: Kohët moderne të shikuara nga piktori Bernard Moutin (Foto)

Ramadan Bozhlani Hapja e ekspozitёs nё kёtё ambient prej kёshtjelle, dhe aktualiteti i varur nёpёr mure tё lashta tё pushton fuqishёm. Kjo atmosferё qё rrjedh emocionalisht nga shpirti artistik i piktorit lionez, Bernard Moutin, tё rrёmben duke tё ndёrgjegjёsur me realitetin nё tё cilin frymojmё. Ҫdo pikturё ta dhuron ndjeshmёrin …

Më Shumë

Malishevë: Mërgimtari Bashkim Shala, i dhuron kompjuterë edhe një shkolle

Mërgimtari nga Guncati i Malishevës Bashkim Shala, i cili jeton dhe punon në Zvicër, ka ndihmuar edhe një shkollë tjetër me 10 kompjuterë për lëndën e informatikës, duke e pajisur kabinetin e informatikës, në Sh.F.M.U. “Hilmi Hoti” në Carrallukë, shkruan DritarjaOnline. Kohë më parë, mërgimtari Shala kishte pajisur me kompjuterë …

Më Shumë

Mungesa e kartonit të gjelbërt dëmton xhepin e diasporës

Shkruan: Nehat Dobratiqi Rasti i mërgimtarit të dëmtuar financiarisht nga aksidenti në Kosovë. Gjatë muajve të pushimit, një numër i madh i bashkatdhetarëve tanë vijnë në vendlindje dhe shumë prej tyre këtë e bëjnë me vetura, zakonisht të shtrenjta. Për shkak të fluksit të madh të automjeteve në trafik ndodh …

Më Shumë

Veliu ka vizituar në Yonkers të Nju Jorkut varrezat e Vëllezërve Bytyqi, dëshmorë të UÇK-së

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar (LSHB) Tahir Veliu, gjatë vizitës së tij në Nju Jork të SHBA-ve, ka vizituar varrezat e vëllezërve  Ylli, Agron dhe Mehmet  Bytyqi, dëshmorë të UÇK-së, shkruan DritarjaOnline. Veliu ka bërë homazhe pranë varreve të tyre, në shenjë respekti për kontributin e tyre për …

Më Shumë

Në New York u themelua Dega e Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar

Dje, më 29 janar në New York u mbajt takimi themelues i Degës së Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar. Takimi filloi me intonimin e hymnit kombëtar dhe një minutë heshtje për dëshmorët e kombit. Takimin themelues të Degës së LSHB-së për New York e hapi, anëtari i Këshillit Themelues të …

Më Shumë