Home / Diasporë

Diasporë

Diasporë

VAJZA E PARË E SHKA “SHQIPONJAT E MEDVEGJËS”

Shkruan Rrahman Hyseni Para se ta kuptoni kush është vajza e parë në SHKA “Shqiponjat e Medvegjës”, dua ta nis me fjalën e thënë nga Mae West :”Ju jetoni vetëm një herë, por në qoftë se ju jetoni drejt, një herë është e mjaftueshme” ( aktore – këngëtare ) Po …

Më Shumë

Një falënderim ndryshe për 10 vjetorin e Pavarësisë!

Shkruan: Fjolla Vukshinaj  E kam dëgjuar rrëfimin për Miraliun. Ai kishte ardhur nga Gjermania në Kosovë diku në vitin 1998 për t’u bashkuar në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Kishte kalu kohë të gjatë nëpër malet e Çiçavicës, duke mos i tregu familjes së tij në Viti që ishte kthy për …

Më Shumë

Me vargjet e Naimit, në torte, u hap klasa në gjuhën shqipe në Fürstenfeldbruck

Këshilli për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe në Bavari, në bashkëpunim me Këshillat e prindërve, me punën dhe përkushtimin e saj po arrin t’i nxit bashkëkombësit në rrugën e vlerave, për rrezedritën e atdheut, gjuhën shqipe. Që këtë gjuhë hyjnore t’i joshin edhe fëmijtë tanë mërgimtarë, që përmes ngrohtësisë së …

Më Shumë

Krimet e Serbisë fashiste në Kosovë

Lajmi për masakrën e Serbisë në Reçak tronditi tërë botën.Fshati i djegur,të varë e të plagusur,kundërmon erë gjaku në dëborën e bardhë të maleve…Forcat serbe kishin kryer aksionin në shkallë të gjenocidit kundër shqiptarëve para syve të Evropës. Tymi i shtëpive të djegura ngjitej në klithmën e maleve për ata …

Më Shumë

Britani pranga hajdutit shqiptar, policia e dallon nga ora e shtrenjtë në dorë

Një 23 vjeçar shqiptar ka rënë në prangat e policisë në Britani, pasi u kap me disa ora dhe një portofol të vjedhur. Emigranti shqiptar është identifikuar si Dorian Puka, i cili sapo kishte përfunduar dënimin e tij prej 9 muajsh për grabitje dhe pasi ishte kthyer në Shqipëri ai …

Më Shumë

Shpërthim në Milano, plagoset familja shqiptare

Një shpërthim është regjistruar në orët e para të mëngjesit të sotëm në një pallat pesëkatësh në komunën Sesto San Giovanni në provincën e Milanos. 6 persona janë plagosur, mes tyre dhe 5 anëtarët e një familje shqiptare. Sipas hetimeve shpërthimi ka ndodhur në apartamentin e një 73 vjecari italian …

Më Shumë

Kush është kosovarja që u vra nga arma e një polici gjerman

Pas gjetjes së kufomës së një gruaje 34 vjeçare nga Kosova në një banesë në Bad Langensalza (Landi Thüringen) është arrestuar një polic federal. Sipas informacioneve të policisë, gruaja në fjalë ka vdekur natën e mbrëmshme nga plagët e një arme policore, shkruan thüringen24.de dhe mediet tjera gjermane. Besohet se …

Më Shumë

Në konkursi poetik “Fjalët e shpirtit” – prezantim i dinjitetshëm i nxënësve nga Shkolla Shqipe e Quintos (TV)

Nxënësja Shpresa Gashi, fituesja e çmimit të dytë: “këtë çmim ia dedikojë Babit tim, mësuesve të mi nga shkolla shqipe dhe shoqeve të mia që shoqërohemi këtu…” Të dielën me 17 dhjetor 2017, në qytetin e bukur Mantova të Italisë, u organizua edicioni i dytë i konkursit “Fjalët e shpirtit” …

Më Shumë