Home / Dasmat (page 3)

Dasmat

Bekim Zymeri këngëtar që i jep frymë identitetit kombëtar (Video & Foto)

Emri i këngëtarit Bekim Zymeri është i njohur për publikun shqiptar anekënd trojeve etnike, por edhe në diasporë. E veçantë e këtij këngëtari është fryma kombëtare në shumicën e këngëve të tij, si në zhanrin folklorik e po ashtu edhe në atë popullor. Mirëpo kjo nuk do të thotë se …

Më Shumë

Dasmat Tradicionale Shqiptare kanë lezet (Video&Foto)

Dasmat Shqiptare po festohen në mënyrat më moderne, në salla dasmash dhe në ambiente të ndryshme bashkëkohore, por siç duket prapë Dasmat Tradicionale Shqiptare, për ne i kanë vlerat e pa zëvendësueshme, shkruan DritarjaOnline. Një dokumentar i përgatitur më parë, në të cilin marrin pjesë yjet e estradës sonë, i …

Më Shumë

Premierë: Ky është hiti i ri i Metit “Qysh po ja bojna na” (Video)

Këngëtari Muhamet Bajrami i njohur si Meti adhuruesve të tij u ka dhuruar një këngë të re, e realizuar edhe në videoklip. Meti ka lansuar këngën me titull “Qysh po ja bojna na” të cilën e ka publikuar në You Tube, shkruan DritarjaOnline. Zhanri, ritmi, zëri dhe skenat e videoklipit, …

Më Shumë

Këngëtari Ardian Rexhepi u dhuron fansave të tij një këngë të re (Video)

Këngëtari Ardian Rexhepi sapo ka lansuar një këngë të re të zhanrit baladë. Kënga titullohet “Shpirtin e zi”, të cilën Rexhepi e ka realizuar edhe si videoklip. Tekstin e këngës e ka shkruar Arday, me producent Genc Prelvukaj, ndërsa është punuar në Black Fish Entertainment, shkruan DritarjaOnline. Këngëtari Rexhepi për publikimin e …

Më Shumë

Këngëtari Granit Llugaliu me këngën më të re “Shko” (Video)

Këngëtari i njohur Granit Llugaliu ka gëzuar fansat e tij me këngën më të re e cila titullohet “Shko”, shkruan DritarjaOnline. Llugaliu këtë këngë e ka realizuar edhe në videoklip duke e publikuar pastaj në You Tube. Balada “Shko” e Granit Llugaliut e cila për katër ditë që është shfaqur …

Më Shumë

Një grup i shkollës së muzikës nga Suedia do ta vizitoj shkollën e kitarës “Mirela” të Podujevës (Foto)

Themeluesi dhe pedagogu i Shkollës së Muzikës “Mirela” nga Podujeva Ymer Musa e informoi redaksinë e portalit DritarjaOnline se në muajin maj do të vjen nga Suedia një grup i nxënësve të shkollës së muzikës nga Motala e Suedisë, të udhëhequr nga pedagogu Björn Ekstrom. Arsyeja e vizitës të këtij …

Më Shumë

Rinor Llugaliu me zërin e tij melodik ka bërë emër si këngëtar i muzikës popullore (Video&Foto)

I riu Rinor Llugaliu nga Podujeva tani më ka krijuar një bazë të shëndoshë në përvojën e këndimit. Ai përpos që e ka talentin e lindur, ka qenë gjithmonë i përkushtuar që të kulmoj me avancimin e vlerave të mirëfillta të muzikës, shkruan DritarjaOnline. Sukseset e tij, tani më janë …

Më Shumë